Luukas, Siff ja Kanajev ? 60 miljonit aastas

Peeter Raidla 14. mai 2001, 00:00

Kolme suurärimehe põhiline dividendide allikas on AS Trans-Kullo, kellele kuulub 50 protsenti Eesti ühe edukama ettevõtte, ASi Pakterminal aktsiatest. Trans-Kullo ise majandustegevust ei viljelegi, ettevõte toimib põhiliselt aktsiate hoidjana ning laekunud dividendide jaotajana oma aktsionäride vahel.

Trans-Kullo juhatuse liige Sirje Vähk kinnitas, et 2000. aasta tulemuste põhjal maksis ettevõte tänavu oma aktsionäridele dividendideks ühtekokku 297 miljonit krooni. Mis tähendab seda, et Luukas, Siff ja Kanajev, kellest igaühele kuulub viiendik Trans-Kullost, teenisid sealt dividendidena 59,4 miljonit krooni.

Äriregistrile esitatud andmete põhjal on Trans-Kullo valdava osa puhaskasumist oma aktsionäridele dividendidena välja maksnud. Näiteks 1997. aasta eest laekus Luukase, Sifi ja Kanajevi pangaarvele dividende 22 miljonit krooni, 1998. aasta ees 37,5 ja 1999. aasta eest 54,6 miljonit krooni. Mis tähendab, et neist igaüks on viimase nelja aastaga saanud Trans-Kullost puhtalt kätte 173,5 miljonit krooni.

Kolme suurärimehe teenistusele tuleb lisa veel ka ASist N-Terminal Grupp, kus näiteks eelmisel aastal maksti jaotamata kasumi arvel dividendidena välja 69,8 miljonit krooni. Vastavalt oma aktsiaosalusele teenis Siff sellega 15,5 miljonit krooni ning Luukas ja Kanajev (juriidiliselt täpselt olles küll tema abikaasa Alla) kumbki 11,6 miljonit krooni.

Nii Luukas, Kanajev kui ka Siff saavad peale selle ka palka kütuse- ja transpordifirmadest, mida nad nõukogu liikmetena juhivad.

Seni on nad oma palgasummadega jõudnud nn tulumaksumiljonäride esikümne piirimaile umbes paari miljoni krooniste tuludega.

Suurärimeeste tuluallikate hulka tuleb lisada ka osalused mujal. Näiteks Endel Sifile kuulub üle 100 000 Hansapanga aktsia, mille pealt tänavu maksti dividende 1 kroon aktsia kohta.

Endel Siff, kes on varemgi ajakirjandusele öelnud, et tema põhisissetuleku allikaks on dividendid, kinnitas Äripäevale, et dividenditulu on ettevõtjale kõige ilusam ja armsam tulu, sest see ei tule oma osaluse müügist.

?Teistpidi makstakse dividendi pealt ka maksu, mis näitavad riigile üksikisikust aktsionäri poolt antavat panust. Aga riik kahjuks seda ei vaata,? kurtis Siff. ?Iga Eesti kodanik tahab, et panus riigile oleks tunnustatud. Maksta suuri makse pole häbiasi. Samas peaksid maksumaksjal tekkima ka teatud õigused, olgu siis tervishoiuteenusele või turvalisusele. Seni on dialoog kahjuks ühepoolne.?

Siff tunnistas, et talle meeldiks, kui riik väärtustaks dividendi maksjad: ?Pronksbüsti pole vaja, ent võiks dividenditulu saajad lihtsalt avalikustada. Varem oli tuludeklaratsiooni täitmisel jäetud rida ka dividendidele, enam aga mitte.?

Maksuameti peadirektori asetäitja Kaja Tamm ütles, et maksuametil puudub praegu täielikult ülevaade dividendide saajatest. Dividende maksvad ettevõtted esitavad maksuametile küll vastava deklaratsiooni, kuid seal on kirjas on üksnes dividendisaajate vahel jagatud üldsumma ning selle pealt tasutud tulumaksu summa.

?Kui meil tekib mõni kahtlus, on meil mõistagi alati õigus ettevõttes järele pärida, kellele ja kui palju dividende on makstud, kuid mingit andmebaasi dividendisaajate kohta maksuametil ei ole,? sõnas Tamm.

Endel Siff ütles, et tema tarbimisharjumused on väga mõõdukad ning et suurem osa dividendidena teenitud tulust on tal deponeeritud Eesti pankades. Siff on teatavasti ka Hansapanga nõukogu liige.

Lisaks on ta teenitud raha reinvesteerinud muudesse ettevõtmistesse Eestis. ?Põhiliselt on mu raha läinud kahte projekti ? tarkvarafirmasse NT-Exchange ja Bekkeri sadamasse,? ütles Siff. ?Sellest viimasest ei saa tulu lähema kümne aasta jooksul.?

Börsimängudest on Endel Siff hoidunud: ?Mulle meeldib raha kaotada pigem aktiivsetes ärides, mitte maakleri kätte usaldades. Eesti börs mulle huvi ei paku, ma pole loomult mängur. Kunagi küll proovisin, aga see oli rohkem lokaalne asi.?

Heategevusele kulutas Siff eelmisel aastal miljon krooni. ?Õppimisraha minult küsima tulla ei tasu, pigem mingi huvitava ürituse ja projekti jaoks,? kommenteeris Siff oma eelistusi.

Investeerimispankur Rain Lõhmus peab Pakterminali fenomeni Eestis erandlikuks.

?Ka mujal maailmas, Ühendriigid kaasa arvatud, maksavad naftaäri ja tankeritega seotud firmad tavakohasest suuremaid dividende,? ütles Lõhmus. ?Minul ei ole kahjuks nii edukalt õnnestunud pikaajaliselt investeerida.?

Lõhmus nimetas oma eelmise aasta dividenditulude suuruseks 2?2,5 miljoni krooni. ?Need dividendid laekusid minu kui eraisiku pangaarvele,? täpsustas ta. ?Minu osalusega firmad teenisid mõistagi rohkem.?

Aadu Luukase, Endel Sifi ja Anatoli Kanajevi teenitud dividende 60 miljoni krooni aastas pidas Lõhmus üliheaks näitajaks ka rahvusvahelises mastaabis.

?Pikaajaliste investeeringutega on raske nii hästi teenida. Küll võib sellise tulemuseni jõuda välisturgudel aktsiatega mängides, aga see on hoopis teine asi,? sõnas tuntud investeerimispankur.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing