Metsandusfirmadel lasub kartellikahtlus

Sirje Rank 27. mai 2004, 00:00

Uurimise aluseks on UPM Kymmene ülestunnistus, mis firmale endale annab ELi konkurentsiseaduse järgi karistusest vabastuse.

Teisipäeva hommikul tegid ELi ning mitme liikmesriigi kohalikud konkurentsiametnikud üllatusreidi Soomes UPM Kymmene, Ahlstromi ja M-reali kontoritesse ning kohaliku konkurentsiameti algatusel ka Stora Enso ja Metsaliitto kontoritesse. Stora Enso kinnitusel toimusid reidid ka firma Stockholmi, Londoni ja Düsseldorfi kontoritesse. Sama kahtluse tõttu külastasid kohalikud konkurentiametnikud Norra firma Norske Skog kontorit Oslos.

EL koordineerib tegevust USA ja Kanada konkurentsiametnikega ning agentuuri Bloomberg andmeil toimusid reidid ka Stora Enso Põhja-Ameerika kontoris ning USA suurima paberitootja International Paper juures.

Euroopa Komisjoni pressiesindaja sõnul on eesmärk otsida kinnitust paberitootjate võimalikule kartellikoostööle ning tõendeid hinnakokkulepetest ja turu jagamisest. Kahtluste järgi on paberitootjad üritanud hindu tõsta, mis 2001. aastast on langenud peaaegu kolmandiku, kui trükimeedia reklaamituru kokku kuivades mahte kärpis. Negatiivselt on mõjunud ka USA dollari järsk odavnemine euro suhtes.

Kartellikahtlused puudutavad erinevaid tootegruppe ? M-reali puhul näiteks kvaliteetpaberit, mida kasutatakse bro?üürides ja ajakirjades, nagu National Geographic, Norske Skogi puhul ajalehepaberit ja ka vanapaberi kokkuostuhindu Euroopas, jne. Eraldi uurivad Soome ametivõimud metsandusfirmade võimalikku koostööd toorpuidu kokkuostuhindade mõjutamisel.

?UPM on kõik ära rääkinud ja meil on nüüd andmed kogu Soome kohta,? ütles ajalehele Helsingin Sanomat Soome konkurentsiameti juht Matti Purasjoki. ?Sellest tuleb suur asi?.

UPM Kymmene kasutas esimesena Soomes maikuust jõustunud ELi konkurentsiseaduses sisalduvat võimalust, et esimene kartellist teavitav osapool saab karistusest priiks. See ei ole väike summa ? trahv võib ulatuda kuni 10 protsendini ettevõtte aastakäibest ehk UPM Kymmene puhul miljardi euroni.

UPM Kymmene alustas sisejuurdlust läinud aastal, kui USA konkurentsiametnikud hakkasid uurima firmaga seotud kartellikahtlusi. Hiljuti sai UPM Kymmene trahvi osaluse eest plastkotte valmistanud kartellis. Juurdlus tõi välja mitu võimalikku konkurentsireeglite rikkumise aspekti ning tänavu jaanuaris esitas UPM ELi konkurentsiametnikele vabatahtliku ülestunnistuse.

?Marssisime 15. jaanuaril ELi konkurentsiametnike juurde ja palusime andeks ning trahvist vabastust,? tsiteerib Kauppalehti UPM Kymmene juristi Reko Aalto-Setälät.

Soome ajakirjandus spekuleerib, et kartellikoostöös osalemine võis olla UPM Kymmene endise juhi Juha Niemelä ootamatu tagasiastumise üks põhjusi.

Handelsbankeni metsandusanalüütik Johan Swahn rahustab, et ?uurimise alla sattumine ei tähenda veel midagi. Loeb see, mida uurimine välja selgitab ning millised on võimalikud tagajärjed.? Kartellikahtlusega seotud firmade aktsiad olid aga eile börsil nähtava surve all. Uurimine ise võib võtta aastaid ning võimalikku trahviotsust pole oodata ilmselt enne 2007. aastat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing