Võlgades Paldiski puidukompleks jätkab tööd

Sirje Niitra 09. august 2004, 00:00

Ehkki pankrotimenetlus pole lõppenud, käib TKE Grupile kuulunud Baltimaade suurimaks ja moodsaimaks ehitatud puidutööstuses tootmine. Hoone katusel ilutseb endiselt silt TKE Grupp ja seda nime sisaldab ka meiliaadress, kuid firma, mis seal tegutseb, kannab nüüd hoopis nime Baltic Lumber and Moulding. Neid kaht firmat ühendab tatari rahvusest USAs elav suuromanik Nadir Hafiz, kel on rikkalikud ärikontaktid nii Venemaal kui USAs.

Baltic Lumber and Mouldingu juhatuse liige Sergei Miller tunnistab, et ettevõte on keerulises olukorras nii finantsilises kui juriidilises mõttes, kuid avaldab lootust, et sügisel pankrotimenetlus lõpeb ja saab normaalset tegevust jätkata.

Milleri sõnul on toodangu järele, mis koosneb mitut sorti puitliistudest ja -detailidest ning puitbriketist, USAs väga suur nõudlus, sest see turg on tänavu tõusnud 70?80 protsenti. Raskusi on aga Venemaalt korraliku toorme saamisega. Kohaliku toorme kasutamisest on tehas täielikult loobunud. Mitmele siinsele saeveskile on TKE Grupp võlgu suuri summasid.

Praegu töötab puidutööstuses ligi 200 inimest ja kasutuses on alla poole planeeritud tootmisvõimsusest. Omanikud on investeerinud uue tsehhi ehitusse ja ostnud seadmeid, kuid millise summa eest, ei saa Miller enda sõnul öelda. Välja on vahetatud suur osa juhtkonnast, USAst on toodud juhatust tugevdama suuromaniku poeg ja veel üks spetsialist tootmise alal.

Nõukogu ja juhatuse esimees ettevõttes puuduvad, ameeriklane juhib tootmist tõlgi vahendusel, sest põhiliselt venekeelne töötajaskond inglise keelt ei valda.

Selle nädala algul sai Harju maakohus 29 allkirjaga avalduse TKE Grupi endistelt töötajatelt, kes nõuavad saamata jäänud töötasu. Töövaidluskomisjon on 16 töötajale välja mõistnud summad 562 000 krooni ulatuses, kokku on selliseid endistest töötajaist võlausaldajaid 40.

Neid esindav Vladimir Fomin ütleb, et pole nõus mingisuguse kompromissiga. ?Mulle ei meeldi, et omanik jagas töötajad kategooriatesse, makstes osale 50 ja osale 20 protsenti saadaolevast palgast. Neile, kes julgesid tema tegevuse vastu protestida, keeldus aga üldse midagi maksmast,? lausub ta. Fomin paneb ka imeks, et Hafiz ostis Moskva all tehase, sisustas uue tsehhi ja ostis suures koguses tooret ajal, kui inimestele olid palgad maksmata. ?Ja kuidas üldse saab arestitud ruumides tootmist jätkata?? küsib ta.

?veitsi firma Base Metal Trading hageb oma üle miljoni krooni suurust võlanõuet kohtu kaudu ja asi tuleb Harju maakohtus uuesti arutusele septembris. Pankrotihaldur Toomas Saarma sõnul on ettevõtte varale seatud võõrandamise keelumärge, kuid pankrotti pole veel välja kuulutatud, selgitas ta.

Milleri hinnangul sattus suurejooneliselt alustanud TKE Grupp raskustesse seetõttu, et pankadega läksid suhted sassi ja tekkis käibevahendite puudus. Lisaks osutus kohalik toore planeeritust kallimaks. Suuromanik Nadir Hafiz süüdistas pankrotis põhiliselt juhtkonda. Tema katsed rikast välisinvestorit leida 2002. aasta sügisel ebaõnnestusid.

Hafiz on hetkel Tomski metsakombinaadis toorme tarnimiseks kokkuleppeid sõlmimas.

TKE Grupile kuuluva rahvasuus Pentagoniks kutsutud endise allveelaevnike õppekeskuse peahoone aknad on kinni kaetud ja kõrvalhoone kallal käib aktiivne lammutustegevus.

Endise valveülema Vladimir Fomini sõnul oleks võinud Pentagoni lõhkumisega seni oodata, kuni töölistel palgaraha käes.

Baltic Lumber and Mouldingu juhatuse liikme Sergei Milleri sõnul ei lähe see aga midagi maksma, sest need tööd teeb üks erafirma tasuta. Mis sinna tuleb, ei soostunud ta ütlema.

TKE grupp ostis 2000. aastal Paldiski linnalt sümboolse tasu eest maad kokku 171 354 ruutmeetrit, mille andis hiljem Ühispangale laenu tagatiseks. Pank üritas kinnistut müüki panna, kuid seda takistas alanud pankrotimenetlus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing