Sirje Rank • 25. september 2005 kell 22:00

USA naftatööstus pääses Rita raevust

Houstoni ning sadamalinna Galvestoni naftatöötlemistehased, mille arvele langeb 12% USA tootmisvõimsustest, olulist tormikahju ei kannatanud. Naftaturud hingasid kergendatult ja toornafta hind langes. Endiselt aga püsib bensiini ja kütteõli defitsiidi oht, mis võib jaehindu edasi kergitada. Tormi eel suletud USA naftatöötlemistehased kaotasid mitme päeva toodangu ning nende taaskäivitamiseks võib kuluda kuni nädal.

?Paistab, et enamik naftatöötlemistehaseid elas tormi üle,? ütles Houstoni konsultatsioonifirma Lipow Oil Associates LLC president Andy Lipow Bloombergile. Nädala lõpuks on Houstoni tehased taas töökorras, ütles Lipow. Samas Port Arthuris Texase osariigis ning Lake Charlesis Louisiana osariigis, kus olid tõsised üleujutused, võib aega minna kauem, ütles Lipow. Port Arthuris teatati tõsisematest kahjustustest kahes naftatöötlustehases, mille töökorda saamine võib võtta kuni kaks nädalat.

Naftaturg hingas aga juba reedel kergendatult, kui ilmakaardid näitasid, et olulisemad naftarajatised jäävad orkaan Rita teelt siiski kõrvale. Pühapäeval Rita tõttu korraldatud kauplemispäeval langes novembris müüki tuleva Brenti toornafta hind Londonis 61,49 dollarile barrelist, mis on madalaim tase alates 13. septembrist. New Yorgis langes toornafta hind 63 dollarile barrelist. 30. augustil, vahetult Katrina laastamistöö järel, maksis Brenti toornafta Londonis 68,89 dollarit barrelist ja New Yorgis kerkis barreli hind 70,85 dollarile.

Rita raevu kartes peatati tootmine 15 Texase ja Louisiana naftatöötlustehases, mis vastab 24 protsendile USA võimsusest. Kolm nädalat tagasi USAd tabanud orkaani Katrina tõttu on jätkuvalt suletud kolm naftatöötlustehast New Orleansi lähistel ning üks Mississippi osariigis, mis tõenäoliselt ei saa töökorda enne novembrit-detsembrit.

Rita tuiskas rannikule Texase ja Louisiana piiri lähistel USA aja järgi laupäeva varahommikul kolmanda kategooria orkaanina. Kaks päeva varem oli Rita viiepallisel skaalal hinnatud suurima purustusjõuga viienda kategooria orkaaniks, mille eest pages kodudest ligi kolm miljonit ameeriklast. Laupäeva õhtul oli tuul vaibunud ca 50 kilomeetrile tunnis.

Rita tõi kaasa suured üleujutused eelkõige Louisiana rannikul, raju rebis üles puid ja lõhkus katuseid ning jättis elektrita enam kui miljon inimest. Siiski oli valdav kergendustunne, et purustused jäid kardetust palju väiksemaks ega olnud võrreldavad Katrinaga, mille tõttu hukkus üle 1000 inimese. Ekspertide arvates on veel oodata tõsist kahju alanud nädalaks prognoositud paduvihmadest.

Hetkel kuum