Metall: konkreetne ja külgetõmbav

Kristina Herodes 25. august 2006, 00:00

Alati, kui moekuningate arvates klassika liiga rangeks või romantika liiga leebeks läheb, võetakse appi mõni tugevam tegija. Metallist ehteid, kette, neete ja muid detaile on kasutatud moespiraalil sadu kordi, et meeleolu veidi rokimaks keerata. Nüüd oleme taas jõudnud just selle kõige rokkivama koha peale moeloogikas. Klassika pealetung, ajaloomõjud ja šikk minimalism ähvardaks muidu moest välja viikida kõik inimlikud mässumeelsuse ilmingud.

Nüüd on moepilt veel märksa põnevam, kuna metall võib esineda kujul, mis tema tuttava loomusega sugugi ei sarnane. Näiteks siidiselt pehme ja kortsulise pinnaga kangas võib peita kenakest protsenti metalli. Osavad kangameistrid on udupeent metallkiudu kudunud kõikvõimalikesse koostistesse, loomaks ennenägematult põnevaid ja selgelt väljendunud iseloomuga materjale. Metallkangale on tüüpiline efektne läige. Metallkiud on lisaks ilule veel äärmiselt vastupidav ja tugev, soojendab hästi ja on vaba ebamugavast staatilisest elektrist.

Metallvärv ja -trükk on teiseks oluliseks teemaks. Sädeleva kihiga võib olla kaetud teksapaar, T-särk, kingad või mis tahes riietuse element. Metalli ühel või teisel moel sisaldavaid kangaid on kasutatud ja katsetatud juba päris pikka aega, nii et hoolimata mõneti müstilisest ja väga omanäolisest välimusest pole kaugeltki tegu ennenägematu moeviguriga. Lihtsalt mõjukate moeloojate laialdasem huvi materjali vastu on plahvatanud just nüüd. Pole vaja olla moeteadlane, et arvata ära lihtne seaduspära - mida lihtsamad on lõiked, seda tähtsamaks saab keerukas kangas.

Suurus ja konkreetsus on ehtemoe märksõnadeks. Kõik rokihõnguline on eriti hinnas ja huvitaval kombel nii vabameelse teksamoe kui ka korraliku kontorirüü kõval. Elegantne huligaansus on uus võimalus oma stiilile hoogu juurde anda. Julgus ei võta maha usaldusväärsust, seda ei maksa karta. Enesekindlust ei maksa segi ajada ülbusega. Milline mulje jääb, ei määra niivõrd see, kui palju ehteid kanda, vaid kuidas neid kanda. Ainult tõelistel hiirekestel tasub jõuliste metallehetega ettevaatlik olla, sest ehtevalik ei asenda puuduvat teraskõva tahet.

Sügismoest metalli leidmiseks pole mingit detektorit vaja. Kuna tegu on uue lemmiklapsega, on üsna võimatu moetundlike kollektsioonide seas kaevates sellele kogemata mitte otsa koperdada.

Parematest ideedest tasub proovida metalli ja ajaloolise moe liitu. Õieti polegi selles midagi ehmatavalt vastandlikku, kuna ka esiisade arvates oli ääretult ilus võimalikult palju maist vara kuldkettide kujul rõivastele riputada. Võib sokutada robustse kee õhkõrna siidpluusi kaelusesse või rõhutada kleidipihta needitud vööga. Katsetada tasub, kuna rokist ja barokist saab tõenäoliselt kõige kaunimad ja seksikamad tervikud sügises.

Hästi klapib metall ka klassikaga. Ulakas kortsuke jakikangas või ülikonnapükste vööle kinnitatud kolakam kett - modernses klassikas lausa peab olema karakterit! Liigne rangus kannaks kapseldunud konservatiivsuse sõnumit, mis kindlasti ei ole tänases maailmas edu ja energia sümboliks.

Teksa, nahk ja metall on juba vanad sõbrad. Ilmselt esimene liit, mis teemale mõeldes pähe tuleb. Nii ei vajagi see selgitust, lihtsalt proovimist. Tugevate materjalide vaheline üksteisemõistmine peaaegu välistab stiilieksimuste võimalikkuse.

Peenema stiilitaju omanikud võiksid minna metalliga minimalismi või õhkkerge romantika kallale. Juba väike doos annab suure efekti ja tervik saab vastuoluliselt värske.

Metalli on alati seostatud jõuga. Jõudu omakorda võimu ja võitluslikkusega. Võitluslikkust maskuliinsusega. Kui sisseharjunud seostele veidi kõrgemalt vaadata, võib metalliga seostada ka hoopis teist laadi tähendusi. Näiteks stabiilsust, kuna metall püsib pikalt, ei võta teda tuli ega maavärin. Püsivus on omane ka metalli sisaldavatele kangastele, neile antud vorm ei vaju ise välja, huvitava nurga võib lihtsalt käega sisse vajutada. Kui teistkordset vormimist ei järgne, siis just sellisena loodu ka kestab.

Staatuse ja metalli seosed sõltuvad metalli koostisest. Ning kui moemaailm ehete ja läigete pilkupüüdvast virvarrist viimaks väsib, seostatakse kõike seda harakatega, ilmselt kõige moehuvilisemate lindudega, kellele paraku ei omistata vähimatki väärikust. Metallis on ka mässu, samamoodi nagu metallikõlaline muusika ei saa läbi pisukese protestiannuseta. Mäss aga ei pruugi olla midagi muud kui julge eneseteadlikkus. Õigus oma arvamus valjult välja öelda ja selle juurde jääda. Ehk ei midagi varateismelist, vaid täiesti küps ja korralik seisukoht. Kõigi komplitseeritud tõlgenduste kõrval võib metalli kasutamine stilistikas märkida ka lihtsalt moeteadlikkust. Mis pole küll piisav siht, mida endale eraldi eesmärgiks seada, kuid on ometi hea märk ajaga harmoonias elamisest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:18
Otsi:

Ava täpsem otsing