Ukrainal kukub Gazpromi ultimaatumi tähtaeg

Sirje Rank 11. veebruar 2008, 00:00

Gazprom nõuab Ukrainalt 1,5 miljardit dollarit - firma väitel on Ukraina gaasivõlg üksi aasta algusest kasvanud 500 miljoni dollari võrra, sest odavama Kesk-Aasia gaasi nappus on tulnud korvata kallima Vene gaasiga.

Homsest, mil Moskvasse saabub visiidile Ukraina president Viktor Juštšenko, on Gazprom ähvardanud Vene gaasi tarned Ukrainale lõpetada.

Ukraina valitsus ei taha võlga omaks võtta ja süüdistab tekkinud segaduses keerulist vahendajate süsteemi, mis pandi paika 2006. aastal Gazpromi pealekäimisel. Ukraina peaminister Julia Tõmošenko on ammu tahtnud hämaratest vahendajatest lahti saada ning näeb seegi kord võla taga Ukrainas gaasiimpordi monopoli omava RosUkrEnergo "ebaprofessionaalset ja korruptiivset" tegevust.

Tõmošenko tahab 2006. aasta kokkulepped tühistada ning sõlmida tarnelepingud Gazpromiga otse. Kuu lõpus sõidab ta Moskvasse, et pakkuda valemit, mis võiks olla edaspidise hinnakujunduspoliitika aluseks. Ühtlasi tahab Tõmošenko valitsus järsult tõsta Ukrainat läbiva gaasitransiidi tasusid - 1,70 dollarilt 9,32 dollarile ning leida Gazpromile alternatiivseid tarnijaid.

Viktor Juštšenko ei toeta kehtivate tarnelepingute ümbervaatamist. Juštšenko sõnul on Tõmošenko valitsus oma väljaütlemistega Gazpromi provotseerinud, mille tagajärjeks on suhete teravnemine. Juštšenko sõnul ei aita ettepanekud vahendajatest loobuda ning transiiditasusid tõsta Ukrainal kindlustada stabiilseid gaasitarneid vastuvõetava hinnaga. Reedel andis president valitsusele korralduse gaasivaidlus tänaseks lahendada.

Mitmed analüütikud usuvad, et ka valimisteks valmistuv Venemaa pole huvitatud uuest gaasisõjast. Pigem näitab Gazprom Ukraina liidrite visiidi eel oma jõudu, märkis Renaissance Capitali analüütik Aleksander Burganski agentuurile Reuters.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing