Kindla peale minek - TEO

Tarvo Vaarmets 26. juuni 2008, 00:00

Räägitakse, et telekommunikatsiooniettevõtted pakuvad langusajal tuge, räägitakse, et keerulistel aegadel on neisse kui tavapäraselt stabiilsete rahavoogudega ja korraliku bilansiga tugevatesse dividendimaksjatesse mõistlik investeerida.

Ma ei saa sellest kohati aru. Sest turul tegutsedes tuleb fundamentaalsete näitajate kõrval arvestada ka meeleolu, emotsioone ja kui need on nukrad, surutakse ka telekommunikatsiooniettevõtteid, mis tähendab, et ka nende aktsiate hinnad liiguvad alla isegi vaatamata tugevatele näitajatele. Tõsi, küll märgatavalt vähem kui paljude muude ettevõtete puhul. Nii on see olnud ka Leedu TEOga, mille aktsia kaupleb praegu samal tasemel nagu 2004. aasta lõpus. Samal ajal kui näiteks 2007. aasta käive kasvas 2004. aastaga võrreldes umbes kümnendiku ja kasum koguni neli korda. Koos aktsiaga on alla tulnud ka erinevad väärtpaberi hinnataset peegeldavad suhtarvud - aktsia kaupleb mitme aasta madalaimal ajaloolisel kasumil (P/E on 9,4) ning turuväärtuse suhe omakapitaligi on üsna väikseks hööveldatud (P/B on 1,4).

Aktsia hinnale ei suutnud kergitavat mõju avaldada käesoleva aasta esimese kvartali oodatust paremad tulemused. Kui internetiteenuste käibe kasvu võib pidada igati loogiliseks, siis tavatelefonide suurem müügitulu oli kiiduväärt tulemus. Praegu korjab TEO küll veel suurema osa rahast tavatelefoniteenustest, kuid viimase osakaal kogu käibes on selges langustrendis - üha enam voolab ettevõttesse raha tänu interneti- ja ka televisiooniteenuste pakkumisele. Aasta teises pooles avaldab TEO käibele ja seeläbi ka kasumile mõju kohalike regulaatorite otsus, mille järgi peab TEO vähendama tavatelefonide teenustasusid. Ent mõjuulatus jääb siiski üsna tagasihoidlikuks - Orion Securitiese analüütiku arvutuste järgi isegi alla ühe protsendi kogukäibest.

Teatavasti on Balti turgudel veel teinegi võimalus telekommunikatsiooniaktsiasse panustada, seda siis erinevalt TEOst ka mobiiliturul tegutseva Eesti Telekomi näol. Kuid seniste arengute põhjal tundub neist kahest parem valik olevat siiski leedukate ettevõte, sest selle kasv on kiirem ja aktsia praegu ka soodsamalt hinnatud.

Mõlema puhul on positiivne aga prantslaste huvi emafirma TeliaSonera vastu. See peaks ka Baltimaade tütarfirmad paremini radarile tõstma ning välistada ei saa ju sedagi, et sobilike arengute korral ostetakse ka Eesti ja Leedu telekomid kunagi väikeaktsionäride käest välja.

Eelmise aasta eest maksis TEO dividende 0,25 litti aktsia kohta, mis tegi dividenditootluseks üle kümne protsendi. Tugev bilanss lubas dividende välja maksta isegi rohkem, kui kontsern aastaga kasumit teenis.

Kui ka käesoleva aasta eest saavad aktsionärid veerand litti aktsia kohta, tähendaks see praeguse hinna juures pea 13protsendilist dividenditootlust ehk (USA) börside ajaloolist aasta keskmist kasvu. Kui dividende otsustatakse vähendada näiteks 0,2 litini, oleks dividenditootlus ikkagi üle kümnendiku - omamoodi languspuhver.

Siiski on selge, et koos ülejäänud Balti aktsiatega on ka TEO surve all ja olulist kiiret ülesliikumist ei ole lähiajal oodata, kuna aktsia hinna mõjutajatest suured välisinvestorid näivad siinse regiooni majandustervise pärast olevat endiselt mures ja pole seepärast ka ostupoolele ilmunud.

Teiselt poolt on TEO aktsia juba päris valusalt ka pihta saanud, mistõttu ettevõtte üsna stabiilsed tulemused ning tavapäraselt suured dividendid (dividendide positiivne mõju aktsia hinnale suureneb vastavalt nimekirja fikseerimispäeva lähenemisega) peaksid justkui hinda alt poolt juba toetama hakkama. Praegusel hinnatasemel näib, et TEO on veidi ülemüüdud, kuid teiselt poolt hoiab lühiajalises plaanis hinda veel all valitsev pessimism.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing