Sirje Rank • 24. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Swedbanki võimalik langus ahvatleb

Seda teed on juba läinud USA ja Suurbritannia, samuti Saksamaa, Itaalia ja Austraalia. Nüüd on vankuma löönud ka Rootsi, mis veel läinud nädala lõpus keelustamisele kindla ei ütles, kirjutas leht.

"Lühikeseks müük on seaduspärane tegutsemine. Kui see aga finantsettevõtted negatiivsesse spiraali paiskab, kui aktsiakursid lühikeseks müüjate pärast langevad, võib see tekitada probleeme. Siis on võimalik, et meil tuleb seisukohta muuta," ütles lehele Linda Hedvall Rootsi finantsinspektsiooni turu järelevalve osakonnast.

Otse tuleliinil ehk spekulantide meelisaktsia on Swedbank.

Aktsia on aasta algusest kukkunud 50% ning viimastel päevadel käitunud väga heitlikult. DI küsitletud pangandusanalüütikud seletavad seda spekulantide aktiivse tegevusega, kes on Swedbanki aktsiat aktiivselt lühikeseks müünud. Teisisõnu laenanud ja maha müünud, lootuses aktsiad enne algsele omanikule tagastamist turult odavamalt kätte saada.

DI on välja arvutanud, et lühikeseks müüdud aktsiate väärtus osakaaluna Swedbanki börsiväärtusesse on viimastel nädalatel järsult kasvanud. Läinud reedel oli lühikeseks müüdud üle 5,5% Swedbanki aktsiatest.

Viimaste nädalate tormis on lühikeseks müük järsult kasvanud just pangandussektoris. Swedbanki aktsiaid oli läinud nädala lõpus laenatud 3 mld SEKi eest, Nordeas, mis on pangana viis korda suurem, oli summa sama. Kogu Stockholmi börsi väärtusega kõrvutades on laenatud aktsiate väärtus praegu tavatult kõrgel tasemel, tõdeb leht.

Swedbanki ümber tiirleb kõige enam võimalikke ühinemiskuuldusi ning Nordea panga kõrval on üles kerkinud ka Danske Banki nimi.

Danske Bank oli üks võimalikke alternatiive ka siis, kui 2001. aastal arutati SEB ja Swedbanki (sel ajal veel Föreningssparbanken) ühinemist, mis katki jäi. Nüüd on Danske jälle Rootsi majanduslehe DI väitel üks võimalikke kosilasi, mida eelistatakse nii Swedbanki kui selle suuromaniku Sparbanksstiftelserna juhtkonnas.

"Lähima kuue kuu sees on Swedbank kellegagi ühinemas. Surve all aktsiakurss ning raskused refinantseerimisega teevad muret ning muudavad ühinemise vältimatuks. Enim võiks Swedbanki omanikele seejuures hirmu tekitada peakorteri võimalik kolimine Kopenhaagenisse," ütles lehele anonüümne allikas. Swedbank ja Danske Bank täiendaks teineteist hästi. Danske Bank on pärast Norra Fokus Banki ja Soome Sampo ostu tugev Põhjalas. Rootsis on Danske Bankil 15 nn provintsipangast koosnev võrgustik. Swedbank on tugev Balti riikides, kus Danske Banki osakaal on väiksem. Danske Bank on kohal ka Londonis, Hamburgis, Varssavis, Luksemburgis, Peterburgis, Iirimaal, Põhja-Iirimaal ja New Yorkis.

Kümme aastat on Danske Banki juhtinud Peter Straarup (57), kellest võiks DI allikate sõnul saada ühinenud panga juht. Swedbanki juht Jan Lidén saab tuleval aastal 60 aastat täis ning võib pensionile minna. Kindlat mantlipärijat talle praegu ei ole.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt