Sõõrumaa hooldusäri korralikus kasumis

Anne Oja 17. august 2009, 00:00

Eesti kinnisvarahalduse ja -hoolduse turuliidri ISS Halduse majandusaasta aruandes seisab, et käibe ja kasumi kasvu tõi efektiivne müügitegevus ja kulude kontroll. Ehkki ISS Haldus mulluseid tulemusi ei kommenteerinud, on teada, et selleks aastaks plaaniti ärimahtude säilitamist ning kasumlikkuse suurendamist.

"Peamisi probleeme ettevõtte arengus tekitavad üldisest majanduskeskkonnast tulenev nõudluse vähenemine kinnisvara korrashoiu turul," märkis ISS Halduse juhatuse liige Priit Paiste majandusaasta aruandes.

Seevastu Toomas Tooli firma BREM Kinnisvarahooldus audiitor ütles 2008. aasta majandusaasta aruannet hinnates, et firma ellujäämine sõltub omaniku tahtest ettevõttesse raha juurde panna.

BREMi käive kasvas eelmisel aastal tunamulluselt 79,3 miljonilt kroonilt 86,2 miljonini. Puhaskasum langes 1,8 miljonilt 0,8 miljonile. BREMi juhatuse liige Janek Merilainen ütles firma tegevusaruandes, et 2008. aastal muutus töö võlglastega tulemuslikumaks. Suured ning pikaajalised võlad vähenesid, ehkki võlgade sissenõudmine tõi kaasa suuri kulutusi, märkis ta.

Aastavahetuse seisuga oli BREMi kontol 160 000 krooni, lühiajalisi kohustusi samas 46 miljoni jagu. BREMi bilansis pole samas renoveeritud kortermajade nimel taotletud pangalaene ega mitmeid kahjunõudeid.

Audiitor Eva Veinbergi kinnitusel on BREMi bilansis nõudeid ja ettemakseid 35,3 miljonit krooni, kuid raha võimaliku laekumise kohta auditi käigus piisavalt tõendeid ei leitud.

Kui BREM oleks hinnanud nõuded ostjate vastu ebatõenäoliselt laekuvateks, väheneks bilansis käibevara, eelmiste perioodide jaotamata kasum ning omakapital 35,3 miljoni võrra.

Pärast allahindlust oleks ettevõtte lühiajalised kohustused olnud aastavahetuse seisuga 46 miljonit krooni, käibevara 13,4 miljonit ning omakapital 32,5 miljoniga negatiivne, mis ei vasta äriseadustikule, märkis audiitor.

Veinbergi sõnul ei kajasta majandusaruanne BREM Kinnisvarahoolduse tegelikku majandusseisu. "Meie hinnangul sõltub ettevõtte jätkuvus omaniku toetusest," võttis audiitor oma öeldu mõtte kokku. BREM teemat ei kommenteerinud.

Kinnisvara korrashoiuteenust pakkuva CityHaldus OÜ juhatuse liige Heikki Lind ütles, et ehkki suurem hinnalangus oli esimesel poolaastal, avaldavad kliendid jätkuvat survet hindade langetamiseks.

Tõenäoliselt vähenevad haldus- ja hooldusettevõtete käibenäitajad 2008. aastaga võrreldes ligikaudu 25%, rääkis ta. CityHaldus tegi mullu ligi poole suuremat käivet kui 2007, firma teenis 33,9 miljoni kroonise käibe juures 1,8 miljonit puhaskasumit.

Staažikas kinnisvarahooldusfirma juht Vello Mäesepp ütles, et kinnisvara korrashoiu turg elab üle raskeid aegu. Hinnad on kukkunud ning haldureil tuleb ööpäevaringselt nurisevate klientide kõnesid vastu võtta.

Tema juhitav Viimsi Valduste OÜ tegutseb jõukamates piirkondades, kus kliendiks on buumi aegu kodu soetanud noored, kes loevad täna iga senti. "Nad tahavad väga täpselt teada, mis kuhu läks ja kui kuskil on mingi viga, siis on lärmi kui palju," rääkis Mäesepp.

Suuremad said tema hinnangul hindu veerandi jagu alla lasta, kuid väikefirmal pole võimalik kliendile nii palju järele anda. "Kui läheb ära üks maja, pole hullu, võib-olla pole midagi ka siis, kui läheb ära kümme maja, kuid kliente peab hoidma. Oleme nende hoidmiseks valmis teatud aja teenust pakkuma isegi alla omahinna," tunnistas Mäesepp.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing