Nafta hind tõuseb, autotootjate aktsiad langevad

Rait Rebane 13. aprill 2011, 23:13

Veebruaris Lähis Idas poliitilisest konfliktidest hoogu saanud naftahind on jõudis hiljuti 2,5 aasta kõrgeimale tasemele. Peale selle, et musta kulla hinnaralli ohustab globaalset majanduskasvu, on see löögi andnud ka peamiste autotootjate aktsiatele.

Viis kuud tagasi tegi kunagine USA ikoonettevõte General Motors hiilgava tagasituleku aktsiaturule. IPO esialgne hind oli 33 dollarit aktsia kohta, juba esimese päevaga kerkis väärtus enam kui 4 protsenti ning jaanuariks jõuti 39,5 dollarini.

Tänaseks päevaks on General Motorsi aktsiahind kukkunud 15 protsenti, alates jaanuarist 20 protsenti ning selle peamiseks põhjuseks on kõrged kütusehinnad.

USA keskmine kütusehind GM-i IPO päeval oli 2,89 dollarit galloni kohta, täna on hind jõudnus 3,81 dollarini galloni kohta. Üha selgem on see, et investorid on mures kõrgete kütusehindade ja sellest tuleneva kesisemate müüginumbrite pärast.

General Motors pole ainus langeja, Fordi aktsia on kukkunud sel aastal enam kui 10 protsenti, Jaapani autotootjate Honda ja Nissani USA aktsiad ning isegi elektriautotootja Tesla aktsia on sel aastal kaotanud ligi 5 protsenti oma väärtusest.

Samas on autotootjate aktsiaid rõhunud ka Jaapanis toimunud maavärin ja tsunami. Toyota, mille aktsia oli näitas enne protsendist langust, kukkus pärast katastroofi enam kui 10 protsenti.

Täna on General Motors kukkunud -0,93 protsenti 30,86 dollarini, Ford on kerkinud 0,47 protsenti 14,98 dollarini.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. April 2011, 23:13
Otsi:

Ava täpsem otsing