Miljonärid

Kadrin Karner 07. juuni 2011, 00:00

Maksu- ja tolliameti värske, Äripäevale saadetud esialgse statistika kohaselt kasvasid taas nii keskmine deklareeritud tulu kui ka üle miljoni krooni teeninud inimeste arv, mis, tõsi küll, jäi veel kaugele 2008. aasta 2570st.

Ameti teeninduskorralduse osakonna juhtivspetsialisti Hannes Udde sõnul on miljonitulu teenijaid juurde tulnud peamiselt ettevõtlustulu miljonäride, vara müügist üle miljoni krooni tulu deklareerinud inimeste ja nende näol, kelle miljonitulu tuleb töötamisest välismaal.

"Kuna saame välismaa kolleegidelt üha rohkem infot, siis varem või hiljem tuleb välja, kui keegi on jätnud välismaal teenitud tulu deklareerimata. Seetõttu on maksumaksjad muutunud teadlikumaks ja deklareerivad kõik tulud kohe, mitte ei oota maksuameti märguannet, et osa tulusid on jäänud deklareerimata," ütles Udde.

Tavidi omaniku ja nõukogu esimehe Alar Tammingu sõnul ei tohiks miljonäride arvu kasvu vaadata üldise numbrina, vaid käsitleda iga juhtumit eraldi.

"Kui sul on eraettevõte ja sul on kasum, võid selle palkadeks välja maksta. Ma ei näe siin mingit probleemi. Kui see on eelarveline raha või on tegemist riigiasutusega ja seal teenitakse majanduslanguse ajal, siis siin ma näen probleemi," rääkis ta.

Tulud kasvavad. "Majanduslangus läheb aga kogu aeg edasi ja mina ennustan hüperinflatsiooni. See tähendab, et palgad ja tulud peavadki hakkama kasvama ning palkade ja tulude kasv ei tähenda mingil juhul majanduskasvu," rääkis Tamming. Ta selgitas, et võib ilmneda hoopis vastupidine efekt ehk kahe või kolme aasta pärast palgad muudkui kasvavad, aga ostujõud väheneb.

Tamming, kes ise teenib miljonitulu mitte palga, vaid dividendidena, usub, et see aasta toob miljonitulu teenijate arvu suurenemise.

"Ma usun, et see tendents läheb sinnapoole kindlasti. Vaadates, kuidas maailmas praegu raha juurde tekib, on selge, et palgatõusud tulevad, mis ei tähenda, et inimesed rikkamaks saaks," tõdes Äripäeva viimases rikaste TOPis peaaegu 700 miljoni krooniga neljandas kümnes olnud Tamming.

Udde märkis, et kuigi veel on vara 2011. aasta miljonitulu deklareerijate arvu prognoosida, võib öelda, et kui majandus läheb tõusuteed, võib ka miljonitulu teenijate arv tõusta.

On ka teistsuguseid arvamusi. Näiteks Tartu Ülikooli majandusteooria professori Olev Raju sõnul näitab miljonäride arvu suurenemine ebavõrdsuse kasvamist. "Kui koguprodukt väheneb, ja ta on vähenenud, ja kui suurema tulu saajate arv kasvas, järelikult pidi kasvama ka nende arv, kes vähe said, või siis vähenema nende sissetulek," märkis Raju.

Ross rõõmustab. Infotark ASi omanik ja juht Jüri Ross nimetas välismaal üle miljoni Eesti kroonist tulu deklareerivate inimeste arvu kasvu positiivseks nähtuseks. "See on väga meeldiv tendents ja näitab, et inimesed muutuvad professionaalsemaks, nad oskavad teenida, ja midagi negatiivset siin küll olla ei saa," arutles Infotarga juht.

Ross lisas, et väga usutav ei ole ka võimalus, et nende välismaal miljonitulu teeninud inimeste näol oleks tegemist suure ajude või kutseoskuste äravooluga Eestist.

Rossi sõnul võiks inimesi, kes suudavad välismaal üle miljoni Eesti krooni teenida, isegi rohkem olla.

"Vaadates oma firma arengut, peaks tulema küll. Meie võime seostada oma firmade arengut ikkagi Eesti arenguga ja siis võib öelda, et elu läheb paremaks aastaga küll," vastas Ross küsimusele, kas 2011. aasta kokkuvõttes üle miljoni krooni (siis euroekvivalendis) tulu deklareerivate inimeste arv võib tulla suurem.

Tulu saajad teenisid rohkem. Kokku esitati mullu veidi vähem tuludeklaratsioone kui aasta varem, kuid keskmine tulu deklaratsiooni kohta kasvas - 139 200 kroonilt 144 800 kroonile.

FIEdest esitas tuludeklaratsioone 36 067 isikut. Keskmiselt deklareeriti neis maksustavat tulu 38 400 krooni. Aasta varem oli summa 31 750 krooni.

Väga palju inimesi töötab välismaal. Nemad suurendavad keskmist. Võib olla, et isiku tulumaks vähenes, aga isiku tulu kasvas. See sai juhtuda ainult nii, kui tulu teeniti välismaal ja ka tulumaks maksti seal ära. Tänu sellele tõstavad sissetulekut välismaa palgad, aga mitte Eesti omad. Eestis on kindlam võrrelda sotsiaalmaksu laekumist, siin eestlaste palgatulude suurenemist mullu võrreldes aastataguse ajaga tõesti ei paista.

Tulu ühe deklaratsiooni kohta on kasvanud. Põhjused on selles, et kindlasti jätsid paljud oma deklaratsiooni esitamata, sest neil ei olnud tulu, mida näitab ka deklaratsioonide üldarvu vähenemine. Kasvanud on 2010. aastal saadud palk, väärtpaberitest saadud tulu, muu vara müügist saadud tulu ja ettevõtlustulu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing