Emotsioonid laes

ÄP 10. august 2011, 00:00

USA aktsiaturg kukkus üleeile öösel 5,5%, mis on üldse ajaloo suuruselt kuues päevakukkumine. Kahe ja poole nädalaga on aktsiatest 15% välja lastud.

Seevastu eile õhtul tõusid USA aktsiad järsult enne kauaoodatud USA Föderaalreservi monetaarpoliitilist avaldust Ameerika majanduse kohta. Suuremad indeksid olid Äripäeva trükkimineku ajaks mitu protsenti üleval. Kõik 10 S&P sektorit kauplesid rohelises, rallit vedas rahandus. Plussi jõudsid päeva lõpuks ka mõned Euroopa börsid.

Tallinna börs on tagasi 2006. aastas, olles viimaste nädalatega kaotanud suure osa oma mullusest tõusust. Tõsi, eile veidi enne börsi sulgemist tulnud riigireitingu tõstmise uudis muutis börsi meeleolu palju positiivsemaks ning päeva kukkumiseks jäi veidi üle 3 protsendi.

Suurbritannia ja mitmed euroala riigid on tõenäoliselt järgmised, kelle reitingut kärbitakse, kui võlaprobleem süveneb, ütles Singapuri elama kolinud Ameerika investor Jim Rogers Reutersile.

"Mõte, et USA reitingut kärbiti ja Suurbritannia oma mitte, on hullumeelsus," ütles Rogers. "On palju riike - Belgia, Hispaania ja hulk teisi Euroopas, mille reitinguid peaks alandama täpselt nagu USA oma."

Rogers ütles, et ta hoiab põllumajanduse, kulla ja teiste toorainete aktsiaid ja kahtleb arenevate turgude aktsiates, valitsuse võlakirjades ja USA finantsinstitutsioonides.

Rogers prognoosis, et Lääne valitsused alustavad uut rahapoliitika lõdvendamise ringi, et aidata surevaid majandusi, kuna poliitikud ja teised otsustajad ei ole pankrotivaluks valmis.

"Nad püüavad seda maskeerida, nimetades seda erinevate nimedega," ütles Rogers. "See põhjustab suure toorainete hinnaralli, kuna üha enam inimesi saab aru, et nad trükivad raha ja muudavad valuutat väärtusetumaks."

Seevastu kiitis Rogers, et Hiina teeb õigesti, püüdes majandust jahutada ja inflatsiooniga võidelda.

"Kas see on lahe?" küsis Rogers. "Ei. Mõned kinnisvaraarendajad Shanghais ja mujal Hiinas lähevad pankrotti. Kuid see ei ole veel maailma lõpp, see ei ole Hiina majanduse lõpp. Hiina kasv võib aeglustuda, kuid Hiina ei lange kogu maailmale koormaks."

Nõrgad tuleb lasta pankrotti. Rogers kutsus Euroopa poliitikuid ja bürokraate tõele näkku vaatama ja soovitas nõrgad euroala valitsused pankrotti lasta. Samuti peavad inimesed, kes andsid halbu laene, raha kaotama.

"Idee trükkida rohkem raha ja osta väärtusetute võlakirjade hinnad üles, selle asemel et inimesed pankrotti lasta, on naeruväärne," lausus ta. "Ameerikas on osariike ja linnu, mis lähevad pankrotti ja korduvalt," ütles ta. "See ei tähenda Ameerika Ühendriikide lõppu, see ei tähenda USA dollari lõppu. See teeb mõningal määral valu, isegi kohutavat valu, kuid nii lahendatakse probleeme. Te alustate uuesti tugevamalt, kui olete tunnistanud vigu. Kapitalism töötab sedasi."

Enamikku maailma suurematest majandustest ootab ees kasvu aeglustumine ja on üha enam tõenäoline, et sellest ei pääse ka USA, vahendas The Wall Street Journal OECD koostatud analüüsi tulemusi.

Esmaspäeval teatasid Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) esindajad, et selle 34 liikme peamine majandusliku aktiivsuse näitaja langes juunis maiga võrreldes 0,3 punkti võrra tasemele 102,2.

Kukkumine andis märku sellest, et majanduskasv on taas aeglustumas. Näitaja tasemel 100 punkti märgib pikaajalist kasvutrendi.

Kukuvad nii väikesed kui ka suured. Ühtlasi lisas OECD, et ka mitme olulise mitteliikmesriigi majanduskasv on aeglustumas, kirjutas leht. Kasvu aeglustumist on esialgu oodata Kanadas, Prantsusmaal, Saksamaal, Itaalias ja Suurbritannias, aga samuti ka Brasiilias, Hiinas ja Indias. Üha suurema tõenäosusega ootab sama saatus ka USAd, Jaapanit ja Venemaad.

Äsja USA reitingut alandanud reitinguagentuur Standard & Poor's tõstis eile Eesti riigireitingut kahe pügala võrra - tasemelt A tasemele AA-.

Sellega on veel kaks aastat tagasi ELis riskantsuselt kolmas riik Eesti tõusnud ELi kümne vähem riskantse riigi sekka. Ida-Euroopa riikidest on kõrgem AA-reiting vaid Sloveenial ning Eestile järgneb Slovakkia reitinguga A+.

"Ma ootasin ühepügalalist tõstmist, seega tuli S&P otsus positiivse üllatusena," lausus Istanbulis baseeruv JPMorgan Chase & Co. analüütik Yarkin Cebeci Bloombergile. "Eriti arvestades kasvavat pessimismi globaalse kasvu suhtes ja finantsturgudel viimastel nädalatel toimuvat," lisas ta.

Standard & Poor's märgib oma otsuses, et usub Eesti suutlikkusse säilitada majanduskasv, hoides sealjuures alles ka tugeva eelarve- ja paranenud välispositsiooni.

Lisaks majanduskasvu headele väljavaadetele rõhutab agentuur reitingutaseme tõstmise põhjustena konsensuslikku poliitikaraamistikku, väga paindlikku majandust ning madalat riigivõlataset.

S&P hinnangul jääb Eesti lähiaja majanduskasvu vedama investeeringute kasv, samuti Taastuv eratarbimise. Majandusjõudluse olulisemaks riskiks nimetab agentuur Eesti peamiste kaubanduspartnerite majanduskasvu aeglustumist.

Viimati muutis S&P Eesti riigireitingu väljavaate stabiilsest positiivseks selle aasta aprillis, kinnitades reitingu tasemel A.

Kulla ost Tavidi erinevates kauplustes Eestis ja Skandinaavias on sel suvel kasvanud hüppeliselt.

"Kui tavaline suvekuu on 80-100 kilo, siis juulis müüsime 242 kilo ja augusti esimese nädalaga juba üle 100 kilo," rääkis Tavidi nõukogu liige Meelis Atonen. "Eile müüsime poole päevaga 18 kilo. Enamiku sellest Soomes ja Rootsis." Atoneni sõnul on poliitikud ja keskpank probleemi valesti lahendanud. "Probleemide tekkides 2008. aastal oleks pidanud hakkama võlgu kärpima. Ma olen suur pessimist. Oleme aastaid rääkinud, et kui seda võlgu elamist ei lõpetata riikide tasandil, siis lõpeb see hüperinflatsiooniga, ja praegu tundub, et kõik on seda teed minemas."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing