Ettevaatust, Karabahh ja Moldova!

06. mai 2014, 00:00

Lääne sanktsioonid ja isolatsiooni jäämine on Venemaale ebamugav, kuid ühtegi tagasisammu ei tule. Konflikti laienemine teistesse vahevööndi riikidesse on võimalik.

Ohus on Moldova. Mägi-Karabahh võib osutuda pommiks, mille abil tekitatakse suurem kaos Lõuna-Kaukaasias. Gruusialt on juba peaaegu kõik ära võetud, täiendav sisepoliitikasse tungimine Venemaa positsioone ei paranda. Valgevene majandus on sisuliselt üle võetud.

Moldova-Transnistria ning Aserbaidžaani-Armeenia vahel on lahendamata külmutatud konfliktid, mida on lihtne aktiveerida.

Moldova puhul on Kremlil ka selge huvi selle maa Euroopa-suunaline areng kõigi vahenditega mutta tampida.

Aserbaidžaani ja Armeenia destabiliseerimise huvi on kaudsem. Konflikti lõkkelepuhumine seal juhiks tähelepanu Venemaalt ja Ukrainalt kõrvale.

Pandora laegas. Moldova puhul on Venemaa vahetu huvi selge. Seda riiki tahab Putin karistada nii Euroopa-keskse arengu eest kui ka selle eest, et pikaaegne Venemaa liitlane, kohalik kompartei, on pikemat aega võimult kõrvale tõrjutud.

Mõjuvahendiks on Transnistria. Sealsed võimud on soovist Venemaaga liituda teada andnud. Moldaavlastel pole Transnistria suhtes nii tohutuid emotsioone, nagu on grusiinidel Abhaasia või nii armeenlastel kui ka aserbaidžaanidel Mägi-Karabahhi asuhtes.

Kui Moldoval peaks pähe tulema Transnistriast loobuda, siis avavad nad Pandora laeka.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. May 2014, 19:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing