Kenderi veebileht varastas tuntud kriitiku nime

Vilja Kiisler 25. juuni 2014, 13:19

24. juulil ilmus veebilehel nihilist.fm kultuurikriitik Mihkel Kunnuse nime all tekst, mida Kunnus ei ole oma sõnul ise kirjutanud.

Tekst pealkirjaga „Pärnitsa semiootiline pimedus, ehk habemega nali“ arvustab kunstnikust kirjamehe Mikk Pärnitsa uut raamatut „Sümboolne Eesti pimedus“.

Kunnus sai tema nime all ilmunud kirjutisest teada Facebooki vahendusel, kui keegi talle tundmatu inimene levitas tema tsitaati, mille autor ta ei ole. „Samuti oli seal juures link netileheküljele. Seal ilutses päises minu pilt ja sõnad written by Mihkel Kunnus ning all küllalt pikk pseudoerudiitlik proosaräpp,“ ütles Kunnus. „Kuna viimase sisuks oli „arvustus” Mikk Pärnitsa uuele raamatule, arvasin, et tegu on minu kultuurilise kapitali kaaperdamisega reklaami eesmärgil."

Äripäeva teada on nihilist.fm Kaur Kenderi registreeritud veebileht. Kender ei eitanud seda, kuid ütles, et Kunnuse nime all ilmunud tekst ei ole tema avaldatatud. Kenderi sõnul panevad tekste üles need, kes neid kirjutavad. „Ega see ole mingi meedia, see on nihilist.fm,“ põhjendas ta. Kender avaldas arvamust, et tegemist ei ole tõepoolest Kunnuse tekstiga. „Arvan, et see on paroodia. Võib ju olla, et Kunnus ise kirjutas, tahab kuulsaks saada, aga nii hea naljani ta ei küündi.“

Täna saadeti Mihkel Kunnuse nime all loomeliitudele, kirjanike liitu ja arstide liitu kiri, mis käib välja idee „luua kirjanduskomisjon (edaspidi ‚kirkom’), mille eesmärgiks on kaitsta edasiste pahaloomulise moega trendide eest Eesti kirjandusmaastikul.“ Seegi tekst pole Kunnuse kirjutatud.

„Kindlama kontrolli haaramine kirjandustegevuse, kuid ka maali- ja helikunsti üle võimaldab säilitada Eesti kultuuri selle puhtal ja väärikal kujul,“ seisab pöördumises. „Ei saa lasta unustusse vajuda Sirbi ümber toimunud putschi katsel, kus tallati mudasse terve rida teenekaid inimesi ning selle asemele trügisid isehakanud. Kirkomile tuleks kõrvale luua muidugi Helikom (helikunstikomisjon) ning Viskom (visuaalkunstikomisjon). Nõnda saame ühe vikatihoobiga niita jalad alt roppustel ja maitsetustel, garanteerides riigi pärandi püsimajäämise. Komitee ettekirjutusi rikkunud inimesed saab panna nn. „musta nimekirja”, mille alusel on ta kuulutatud persona non grataks. Mittesurmavate, humaansete meetodite abil inimese meediast ja väljaannetest eemalehoidmine oleks siiski vaid hädaabinõuks.“ (Kirjaviis muutmata - toim)

Kaur Kender sattus viimati avaliku tähelepanu keskmesse, kui sai ootamatult kultuurilehe Sirp peatoimetaja kohusetäitjaks. End eesti kultuuriajakirjanduse traumakirurgiks nimetanud Kender ja tema rühmituse ZA/UM liikmetest koosnev kaaskond suutis kokku panna ühe lehenumbri, mille juhtkiri kandis pealkirja „Peatoimetaja läbikukkumine“. Kender tõi tagasiastumise põhjenduseks eksimuse Andres Aule veel avaldamata tekstide arvustamise Sirbis. Sellesse kuulus ka avaldamata luuletuste tsiteerimine, millega autor ei nõustunud. „Tekst on püha,“ põhjendas Kender tagasiastumist.

Sirbi ümber puhkenud skandaal viis reformierakondlasest kultuuriministri Rein Langi tagasiastumiseni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. July 2014, 15:06
Otsi:

Ava täpsem otsing