Tekstiilitööstuse arengut piirab tööjõupuudus

15. juuli 2014, 10:13

Tekstiilitööstuse seis oli tänavu kevadel oluliselt positiivsem kui aasta varem, kuid tootmise piiranguna näevad ettevõtjad tööjõupuudust, mida oli rohkem kui tööstuses keskmiselt.

Tekstiilitööstuses panustati eelmisel aastal oluliselt masinatesse ja seadmetesse ning soetati kinnisvara, mille tulemusena suurenes mullune investeeringute maht neljandiku võrra, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Samas tekstiilitööstuse tootmismaht kahanes mullu püsivhindades ligi seitsme protsendi võrra. Peamiseks mõjutajaks oli nõrkus siseturul, kuhu müüdi ligi 17 protsenti vähem toodangut kui aasta varem.

Eesti tekstiilitööstuse areng sõltub peamiselt konkurentsivõimest välisturgudel. Ekspordi osatähtsus eelmisel aastal oli 87,5 protsenti ja ekspordimahud muutusid vähe. Mullu saadeti välja kokku 219 miljoni euro eest kaupu, mis on kuus protsenti rohkem kui aasta varem. Viimastel aastatel on järjest vähenenud Soome ja Rootsi roll, kuid oluliselt on kasvanud kaupade väljavedu Saksamaale ja Taani.

Töötajate arv tekstiilitööstuses langes 2013. aastal ühe protsendi võrra. Seejuures palgakasv oli Eesti keskmisest mõnevõrra kiirem, ulatudes pea üheksa protsendini.

Tekstiilitööstuse hetkeseis oli tänavu kevadel oluliselt positiivsem kui aasta varem. Tunduvalt olid paranenud ettevõtete hinnangud nii ekspordi kui kogutellimustele, kuid tootmise piiranguna nägi üle veerandi sektori ettevõtetest tööjõupuudust, mida oli rohkem kui tööstuses keskmiselt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. July 2014, 10:13
Otsi:

Ava täpsem otsing