Marge Väikenurm • 10. juuni 2019 kell 3:00

Tavid astus Swedbanki vastu kohtulahingusse

Swedbank maadleb kohtus klientidega, kes nõuavad arvelduskontode taasavamist.  Foto: Andras Kralla

Rahapesuskandaalis räsitud Swedbank peab kohtulahinguid ettevõtjatega, keda vihastas kontode kinnipanemine.

Kohtutee on jalge alla võtnud Tavid ja selle tütar TavexWise, samuti maksunõustaja Avidbiz, mis on valmis vaidluse Euroopa Kohtusse viima.

“Arvelduskontota on ettevõte surnud,” ütles Avidbizi omanik Olga Solovyova. “Pankadel on praegu lihtsam lõpetada klientidega lepinguid kui finantsinspektsiooniga tülli minna.”

Pangad peavad hindama klientide riskantsust, kuid rahapesuskandaalid on teinud pangad nii ettevaatlikuks, et arvelduskontosid suletakse absurdsete põhjendustega. Vähemalt nii arvavad ettevõtted, kes läksid Swedbanki vastu kohtusse, kui pank nendest loobus.

Olga Solovyova, Avidbizi omanik

Pean seda rahvuslikuks häbiks.

Tavidi juht Kuno Rääk ei avanud valuutavahetaja Tavidi ja TavexWise’i kontode sulgemise tausta. Seega ei ole Tavidi üle parda heitmise aeg ja põhjused teada, kuid meediast jooksis läinud suvel läbi, et väidetavalt on Tavid Danske panga rahapesuloosse segatud. Toona rääkis allikas Ärilehele, et erinevalt Danskest sai Tavidist välja võtta suuri summasid sularaha. Tavidi omanik Alar Tamming jäi tookord väidet kommenteerides napisõnaliseks ja tsiteeris seadusepügalaid, mida firma hoolsalt järgib.

Kolisid välismaale

Tavid ja tema tütar liikusid pärast kontode sulgemist arvelduste tegemiseks välismaale. Kui ettevõtted kohtus Swedbanki võidaksid, tähendaks see Räägu sõnul, et kontod avatakse. “Lõpeks majandustegevust takistav hullus, mis sai alguse võitlusest rahapesu vastu,” ütles ta ja märkis, et ka mujal Euroopas lähevad firmad pankade vastu kohtusse. “Kui see arv ületab kriitilise massi, siis tehakse muudatusi.”

Rääk märkis, et rahapesu ja terrorismi rahastamist peab takistama, aga mitte piirama ettevõtlusvabadust. “Jääb loota, et vanker, mis hakkas ühele poole kraavi minema, kui avati arveid offshore’idele, kelle tegevus oli tõesti segane, ei vaju nüüd teisele poole nii, et kannatavad korralikud aastakümneid tegutsenud ettevõtted,“ rääkis ta.

Swedbank teemat pikalt ei kommenteerinud. Panga kohtumenetluse valdkonnajuhi Raimo Juurikase sõnul on pangal õigus kliente valida.

Mis saab siis, kui Swedbank kohtus kaotab? “Põhimõtteliselt on kohtul võimalik otsustada, et teatud tingimuste täitmisel on pank kohustatud makseteenuseid osutama. See eeldab, et esineb kaalukas põhjus lepinguvabaduse põhimõtte piiramiseks,” vastas Juurikas.

Viibutab sõrme

Finantsinspektsiooni vastuses seisab, et pank paneb ise oma riskiisu paika ja pangal on õigus valida, keda kliendiks võtta või keda vältida. Samas näitas läinud sügisest kuni selle aasta aprillini tehtud erikontroll, et pankade riskikontrollisüsteemid vajavad arendamist. Nimelt on need küllalt mehhanistlikud – aeg-ajalt satuvad süsteemi hammasrataste vahele isikud, kes ei ole seda ära teeninud.

“Oleme seda pankadele südamele pannud ja andnud märku, et nad arendaks oma riskikontrollisüsteeme ja investeeriksid neisse, et need oleksid riskitundlikud. Et ka väikeettevõtjad, pensionärid ja tavakodanikud saaksid käsitletud vastavalt riskiprofiilile,” rääkis kommunikatsioonispetsialist Piret Lakson.

Erki Kilu,

LHV panga juht

Ootused pankadele rahapesu tõkestamisel on tõusnud väga kõrgele. Arusaadavalt eriti viimasel ajal. Sellest tulenevalt on vähenenud pankade riskiisu kõrgema riskiga klientide teenindamisel. Nende puhul pööratakse senisest rohkem tähelepanu nii ettevõtte omanike taustale kui ka konkreetsetele tehingutele.

Pangal peab olema õigus otsustada, kas kliendile avatakse pangakonto või mitte ning kas ja millal võidakse sulgeda pangakonto. Kindlasti on erinevatel pankadel erinev riskiisu, kuid peamised otsustuskriteeriumid pangakonto avamiseks ja sulgemiseks on üsna sarnased.

Kõrged ootused

Avidbizile, mille kliendid asuvad peamiselt Eestis ja Ukrainas, saatis Swedbank kirja läinud oktoobris, teatades, et uute regulatsioonide ja regulaatorite kõrgete ootuste tõttu peavad pangad üle vaatama klientidega seotud riskid.

Avidbizile sai saatuslikuks, et juhatusse ja omanikeringi kuulus ukrainlanna Iuliia Kurylo, peale selle mainis Swedbank ära ülekanded negatiivse infoga silma jäänud ettevõtjatega Hongkongist ja Küproselt. Viimaseid nimetas Swedbank kõrge riskiga piirkondadeks.

Kurylo lahkus ettevõttest. Üksi Avidbizi omanikuks ja juhiks jäänud Olga Solovyova läks kohtusse. Ta tahab, et Swedbank konto uuesti avaks. Tema kinnitusel pole Avidbiz suuri tehinguid Küprose ja Hongkongiga teinud, samuti ei ole kusagil üleval negatiivset infot. Solovyova kinnitusel ei olnud pangal varem ühtegi etteheidet.

Deniss Bekker, BellaVia omanik

Teate, see ei ole normaalne.

“Kui pangas käisime, öeldi, et ainus konto sulgemise põhjus on, et firma omanikud ei ole Eesti kodanikud,” meenutas Solovyova ja ironiseeris, et järelikult pesevad Swed­banki arvates raha ainult välismaalased.

“Pean seda rahvuslikuks häbiks. Teistes Euroopa riikides ja Šveitsis avatakse kontosid probleemideta. Rahvusvahelistes reitingutes kõrgelt hinnatud Šveitsi pangas Credit Suisse ei ole meil kolme aasta jooksul ühtegi probleemi olnud,” rääkis Solovyova.

Veel üks näide pankade hirmust on Solovyova kirjeldusel, kuidas mullu suvel ei avanud Eesti pangad arvelduskontot tema poolakast abikaasa siinsele firmale, millel on kontod Poolas ja Tšehhis. Ka on pangad kahe aasta jooksul kinni pannud Avidbizi välisomanikega klientide kontosid.

Silver Vohu

SEB kommunikatsioonijuht

Pangasuhte lõpetamine on samm, mida pank kergekäeliselt ette ei võta. Pangale, järelvalvele ja avalikkusele on oluline, et pank mõistaks tehingute sisu ja ärikliendi tegelikke omanikke.

Puudulik info ettevõtte tegevuse kohta või kliendi tegevuse riskiprofiili mittevastamine panga strateegiale on peamine põhjus kliendisuhte lõpetamiseks.

Eesti Ekspress kirjutas eelmisel nädalal ka Tartu striptiisiklubist, mis nõuab kaardimakseid. Swedbank katkestas kaardimakselepingu. Swedbanki lepingute tüüptingimuste kohaselt on striptiis, pornograafia, seksiteenused, prostitutsioon jms keelatud tegevusalad. Kaardimakseterminali andmisest keelduvad ka teised pangad. Aasta aega kestnud vaidlus on praegu ringkonnakohtus.

“Teate, see ei ole normaalne. Ükski pank ei taha oma nime striptiisiga seostada, kuigi see on legaalne äri. Ütlevad, et neil on õigus oma kliente valida,” sõnas Äripäevale striptiisiklubi pidava firma BellaVia omanik Deniss Bekker.

Ettevõte ajab nüüd asju sularahas. “Lähen panka, panen sularaha arvele ja iga kord kirjutan seletuskirju, kust raha sain, pärast tunneb juba huvi maksuamet,” kirjeldas Bekker. “Absurdne.”

Hetkel kuum