Rootsis tekib hiigelpank

Sirje Rank 23. veebruar 2001, 00:00

Ühtlasi saab uuest pangast kahe miljoni kliendiga Euroopa võrgupanganduse liider, Rootsist aga kõige kõrgema kontsentratsiooniga pangandusturg Euroopas.

Eile avalikustatud ühinemiskava järgi on uuel pangal, mille nimeks saab SEB Swedbank, Euroopas 11 miljonit klienti ning 35 000 töötajat. Pangal on varasid 3550 miljardit Eesti krooni, ning turuväärtus 260 miljardit krooni.

Pank hakkab püüdma liidrikohta ka Skandinaavias, mille praegu suurima panganduskontserni Nordea turuväärtus on 380 miljardit krooni.

Liitpanga tegevdirektoriks ja kontserni juhiks saab SEB tegevjuht Lars Thunell, Swedbanki juhist Birgitta Johansson-Hedbergist tema asetäitja.

Juhatuse esimehe kohta jagavad ?kaas-esimeestena? Göran Collert ja Jacob Wallenberg, juriidiliselt on juhatuse esimees Collert.

Tehing maksumusega 126 miljardit Eesti krooni toimub aktsiavahetuse teel, kusjuures suurem osa aktsiatest ? 51,5% jääb SEBile.

Rootsi suuruselt teise ja kolmanda panga liitmise katalüsaatoriks sai vajadus kulude kokkuhoiuks ning positsiooni tugevdamiseks Euroopast kasvava konkurentsi ees.

?Pankadel oli vaja uusi sünergiavõimalusi ning suurusest saadud säästu,? kommenteeris ajalehele Financial Times Schroder Salomon Smith Barney analüütik Ronit Ghose. ?Läinud aasta viimases kvartalis torkas kõigi Rootsi pankade puhul silma järsk kulude kasv.?

SEBi kulud kasvasid mullu 54% peamiselt seoses investeeringutega IT- ja e-pangandusse. IT kulud kasvasid SEBil 22% ja Swedbankil 11%.

SEB on käivitanud internetipangad seitsmes Euroopa riigis ning võtnud üle Saksa BfG Banki, aastaga kasvas internetiklientide arv kaks korda ? 390 000 kliendilt 800 000-le.

Kahe panga liitmisest loodetakse aastaks 2005 kokkuhoidu 4,3?5,2 miljardit krooni. Kokkuhoid tuleb peamiselt keskse juhtimistasandi, IT ja jaepanganduse alalt.

Esialgse hinnangu järgi võib kokkuhoid IT alal ulatuda 1,04?1,2 miljardile kroonile ning e-panganduse alal 208?346 miljonile.

Pank seab sihiks enam kui 15% omakapitali tootluse.

Liitpanga struktuur jaguneb neljaks haruks ? jae- ja erapangandus Rootsis, jae- ja erapangandus välismaal, korporatiivpangandus ja finantsinstitutsioonid ning varahaldus/kindlustus.

Analüütikute hinnangul on kahe panga liitmises positiivne, et pangad täiendavad teineteist hästi ? Swedbankil on tugev seis Põhjalas ning palju erakliente, SEB on aga orienteeritud välismaale ja suurettevõtetele ning ?finantsalal aktiivsetele? klientidele.

Negatiivne on ahenev konkurents Rootsi pangandusturul ? praegusest nelja suurpanga diktaadist saab kahe suurpanga ja ühe hiiglase diktaat, mis vähendab klientide võimalusi hinnakujundust mõjutada.

Pankade ühinemine peaks lõpule saama selle aasta kolmandas kvartalis ning selleks on vaja nii Rootsi kui ka Euroopa Liidu konkurentsiametite heakskiitu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:11
Otsi:

Ava täpsem otsing