Juhatuse liige peab olema FIE

Enn Talp 03. november 2004, 00:00

Täiendus Sten Luiga artiklile ?Juhatuse liige vastutab kahju korral kogu oma varaga?, ÄP kuukiri Juhtimine, 27.09.

Eesti seadusandlus on asetanud äriühingute juhatuste liikmed juriidilise staatuse, tasustamise, töötingimuste, sotsiaalsete garantiide ja mitmetes teistes küsimustes täiesti kaitsetusse olukorda.

Eestis on üldlevinud seisukoht, et juhatuse liikmed osutavad äriühingule juhtimisteenust võlaõigusliku teeninduslepingu alusel. Tavaliselt sõlmitakse käsundusleping. See leping võib olla kirjalik ning kirjaliku lepingu vormistamata jätmise puhul loetakse see olemasolevaks suulisena.

Sellest järeldub, et juhatuse liige osutab äriühingule juhtimisteenust iseseisva füüsilisest isikust ettevõtjana (FIE). Juhatuse liikmena käsunduslepingu alusel osaühingule või aktsiaseltsile juhtimisteenust osutav isik on kohustatud end enne ettevõtjana tegutsema hakkamist arvele võtma maksuametis. Selle tegematajätmise eest võidakse teda karistada kuni 10 000 krooni suuruse rahatrahviga. Samuti peab juhatuse liige end juhul, kui tema kogutulu ületab 250 000 krooni aastas, arvele võtma käibemaksukohustuslasena.

Tavaliselt annavad juhatuse liikmed nõusoleku enda juhatusse valimiseks ilma mingite eeltingimusteta. Samal ajal ei saa aga juhatuse liige end ise juhatuse liikme kohustustest ning vastutusest vabastada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:51
Otsi:

Ava täpsem otsing