Mõne kuuga tõusid eramute ja kruntide hinnad poole võrra

Olav Leok 10. aprill 2006, 00:00

Täitunud on aastalõpu prognoosid - kiire hinnatõus kandus korterite sektorist maade ja majade turule. Samal ajal paigal püsinud korterihinnad on hinnavahet jõudsalt suurendanud.

1990ndate keskpaigas sai heas kohas korraliku maja osta keskmiselt 1,8 miljoni krooniga, Tiskre uute majade hinnad jäid kolme miljoni kanti, magalarajooni korter maksis samal ajal keskmiselt 150 000 - hinnaklassid olid märgatavalt erinevad.

Eelmise aasta lõpus tekkis aga harvaesinev seis - võrreldes korterite ja majade ruutmeetrihindu. Maja ruutmeetri eest tuli kaks korda vähem maksta. Kallimates kesklinna kortermajades küsiti ruutmeetri hinnaks 40 000 kr. Tallinnas aga naljalt üle 25 00 krooni ruutmeeter maju ei müüdud. Keskmiseks Tallinna piires asuva maja ruutmeetrihinnaks kujunes 20 000 krooni. Piiriäärsete valdade eramu eest tuli isegi vähem maksta - hinnad jäid 15 000 ja 20 000 vahele.

Sarnane situatsioon ei saa kesta kaua, tasakaalustumine tuleb niikuinii. Soodsate võimaluste tõttu oli juba aasta lõpus tunda majade ja maade turu tavapärasest elavamat tempot. Ostjate ring laienes märgatavalt. Viimasel aastal on nauditud seisu, kus oma korterimüügist saadakse pool eramu maksumusest. Tagatisvara ja soodsa laenuga oli maja sama hästi kui käes. Nagu ennustatud, pani tugev ostusurve hoogsalt kasvama ka majade hinnad.

Sarnane kiire kasv toimus ka maade turul. Nüüd, mil paljudele ehitamine ja majaost muutunud kättesaadavamaks, on suuremates linnades maast kujunemas defitsiit. Mõnes Tallinna väga hinnatud piirkonnas sai mullu veel miljoni krooniga krunti soetada. Täna küündivad keskmised hinnad 1,8 miljoni tasemele. Kasv on olnud üleüldine, eriti huvitavad on olnud arengud kiiresti arenevates linnalähedastest Viimsi ja Harku vallast odavamates Rae ja Kiili vallas.

Hinnatõusu jätkumine on enam kui kindel. Kõigi eelduste kohaselt küündib selle aasta keskmine hinnakasv maade ja majade sektoris 50 protsendini. Pikemas perspektiivis on oodata magalarajoonide korterite ja majade vahelist hinnavahe kärisemist, mille kohaselt üks äärelinna korter maksab umbes veerandi eramust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing