7. november 2006 kell 17:14

Al-Qaeda rühmitusega seotud britt mõisteti eluks ajaks vangi

Briti kohus mõistis eluks ajaks vangi terroriorganisatsiooniga al-Qaeda seotud mehe, kes kavatses korraldada "enneolematu terrorirünnakute" laine USAs ja Suurbritannias, milleks ta soovis kasutada muu hulgas gaasiballoonidega täidetud limusiine ja radioaktiivseid pomme, vahendas Tarbija 24.

Süüdimõistetu on päritolult hindu, kuid hiljem islami usku astunud Dhiren Barot, kes tunnistas ennast kohtus ise mõrvaplaanides süüdi olevaks. Kõige varem võib praegu 34aastane mees vanglast pääseda 40 aasta pärast.

Plaanitud terrorirünnakud USAs ja seejärel Suurbritannias oleksid kohtu hinnangul olnud pretsedenditu ulatusega ning põhjustanud tohutuid inimohvreid. Terrorist kavatses muu hulgas õhku lasta New Yorgi börsihoone, rahvusvahelise valuutafondi ja maailmapanga, samuti mitmeid teisi suuri finantsasutusi New Yorgis, Newarkis ja Washingtonis.

Barot üheks suuremaks plaaniks oli nn gaasilimusiinide projekt. See nägi ette üheaegseid rünnakuid mitmes rahvarohkes paigas Suurbritannias, kasutades selleks gaasiballoonidega täidetud limusiine, mis oleks lõhatud hoonete alla rajatud autoparklates.

Plaani elluviimiseks olevat ta teinud juba luuretööd mitmes Londoni hotellis ja rongijaamas. Mehe valdusest leiti hulgaliselt skeeme ja uurimusi lõhkeainete, kemikaalide, radioaktiivsete materjalide ja ehitiste konstruktsioonide kohta.

2004. aasta alguses külastas Barot teadaolevalt Pakistani, kus ta olevat enda loodud kavandid esitanud heakskiitmiseks al-Qaeda juhtkonnale.

Kohtuotsuse teatavakstegemisel ütles kohtunik, et Barot on "sihikindel ja pühendunud terrorist, väga intelligentne ja erakordselt ohtlik mees", kelle vandenõud "kavandati eesmärgiga rünnata otse demokraatia südamesse".

Barot'ga seotud seitse väidetavat kaasvandenõulast astuvad kohtu ette järgmisel aastal.

Hetkel kuum