Rikaste TOP: Tallinna valgustaja Heino Harak

Aivar Hundimägi 24. november 2009, 00:00

Sarnaselt mitme teise ettevõtjaga Äripäeva rikaste edetabelis sai ka Haraku ettevõtjakarjäär alguse faktist, et ühel hetkel tal enam tööd ei olnud ning see sundiski alustama tegevust ettevõtjana. Mehe suureks unistuseks oli tegelikult filmindus ning ta soovis seda ala 14aastaselt õppima minna. Kuna ta oli liiga noor, siis kooli ta sisse ei saanud ja seetõttu läks hoopis polütehnikumi ning töötas enne oma ettevõtte asutamist 1991. aastal Eesti Energias.

KH Energia-Konsulti suurim tulu tuleb Tallinna linna välisvalgustusvõrgu hooldamisest. Koostöö pealinnaga algas juba 2000. aastal. Neli aastat tagasi toimunud hanke võitis taas KH Energia-Konsult ning linna tellimused on kindlustatud 2014. aastani. Aasta jooksul Tallinna linnale tehtud tööde rahaline maht küünib 100 miljoni kroonini.

Lisaks hooldatakse Harju-, Järva- ja Raplamaa maanteede välisvalgustust. Samuti on tehtud töid Soomes. Kokku on ettevõttel eelmise aasta seisuga 700 klienti, neist 29 kliendile tehakse töid aastas enam kui poole miljoni krooni eest.

Sel aastal oli KH Energia-Konsult Äripäeva ehitusfirmade edetanelis 19. kohal. Lõppev aasta tuleb ettevõttele Haraku sõnul samuti edukas. Probleeme on tehtud tööde eest raha laekumisega. Ta prognoosib, et järgmise aasta alguses jätkub ehitusturul langus ja seetõttu muutub ehitussektorist sõltuvate ettevõtete olukord keerulisemaks.

Harak läks kaasa ka biodiisli aimustusega ning üritas vahepeal Paldiskisse biodiislikütuse tehast rajada, kuid loobus sellest plaanist ning müüs projekti edasi. Selle projektiga seoses jooksis Haraku nimi läbi ka rapsiõli tootnud Weroli skandaalidest.

Nimelt oli talle kuulunud AS Biodiesel see, kes esitas Weroli vastu 140 miljoni kroonise võlanõude, sest siis veel riigile kuulunud ettevõte loobus väidetavalt ühepoolselt õlitarnelepingust.

Weroli esindajad polnud nõudega nõus ning väitsid, et Harak üritab vaenulikult Werolit üle võtta.

Võlanõude aluseks olnud Weroli endise juhi Erki Aaviku ja Heino Haraku koostöös valminud leping oli Weroli esindajate väitel väga soodne Haraku firmale ja väga kahjulik Werolile.

On avaldatud arvamust, et Haraku võlanõue võis olla esitatud Weroli müügiprotsessi mõjutamiseks. 2006. aastal otsustas Harak Biodieseli aktsiad müüa Aigar Ojaotsa, Sven Marki ja David Vallneriga seotud ja samal aastal loodud OÜ-le Sigismond. Aktsiate maksumus oli 9,8 miljonit krooni. KH Energia-Konsult loobus odavalt 140 miljoni krooni suurusest võlanõudest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:19
Otsi:

Ava täpsem otsing