Swedbank: euro ei ole jaemüügi languse peapõhjus

Katre Pilvinski 02. märts 2011, 17:52

Oluliseks kaubamahtude vähenemise põhjuseks oli kiire inflatsioon ning euro mõju oli pigem teisejärguline, märkis Swedbanki kaubanduse sektori juht Indrek Katušin.

"Jaanuari 2%ne langus kaubanduses oli aastases võrdluses mahupõhine, rahalises vääringus oli tegemist aga hoopis 4,5%se kasvuga," ütles Katušin.

"See näitab pigem seda, et inimesed on olnud valmis oma kulutusi suurendama. Samas liiguvad hinnad väga kiiresti eest ära, mis toob kaasa selle, et mahulised käibed vähenevad. Inimesed on endiselt valmis kokkuhoidlikumalt elama," märkis ta.

"Eriti ilmekalt näitab seda eelkõige toidukaupasid müüvate kaupluste tulemus, kus mahud langesid koguni 6%, kuid rahalises mahus oli kasv 2%," lisas ta.

Katušini sõnul näitas juba aasta 2010. aasta lõpp, et inimesed hakkavad masust väsima ja on valmis uuesti kulutusi suurendama.

"Lisaks sellele on täna arvuliselt rohkem tööga hõivatud inimesi, kellel on taas võimalus tarbida. Oluliseks kaubamahtude vähenemise põhjuseks oli kiire inflatsioon ning euro mõju oli pigem teisejärguline. Raha on inimesed jätkuvalt rohkem kulutanud kui aasta varem. Lihtsalt hinnatõus on olnud suurem kui tarbija oleks oodanud," rääkis ta.

"Prognoosin aastaks kaubanduse kasvu rahalises vääringus 5%. Vaadates jaanuari tulemusi, siis usun, et 5%ne kasv aasta kokkuvõttes on reaalne,"  lausus Katušin.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    02. March 2011, 17:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing