Milline on maja päris hind?

11. mai 2014, 12:34

Sageli seistakse silmitsi valikuga, kas osta uus maja või panustada hoopis vana renoveerimisse. Kumb on kasulikum ja kuidas kujuneb hind ühe või teise valiku puhul?

OÜ Destro projektijuht Hannes Kuusmaa sõnul ei ole päris õige öelda, kumb on kasulikum, kas uue maja ehitamine või renoveerimine. "Konteksti arvestades võiks rääkida hoopis sellest, kumb on optimaalsem," leiab ta, lisades, et plusse ja miinuseid on kummalgi variandil. "Uue maja puhul saate kindla peale korraliku ja läbimõeldud maja - eeldusel, et on olemas korralikud projektid, ehitajad ja ka omanikujärelevalve," ütleb Kuusmaa. "See kõik muidugi maksab ja mitte vähe."

Vana maja puhul on teoreetiliselt võimalik saavutada teatav kokkuhoid. "See eeldab muidugi väga põhjalikku ekspertiisi olemasolevale hoonele," rõhutab ta. "Tuleks kaasata oma ala spetsialistid, kes kaardistavad probleemid ning pakuvad omapoolsed lahendused."

Millele vana maja ostes tähelepanu pöörata? Kuusmaa sõnul tuleks esimese asjana konsulteerida ikkagi oma ala spetsialistiga, kes teostaks põhjaliku ehitise ekspertiisi. Nüansse, mis võivad hiljem väga oluliseks ja kulukaks minna, on lihtsalt niivõrd palju.

Lihtsaimad asjad, millest alustada, on konstruktsioonid. Katus - kas on näha läbijookse pööningul või lagedel. Seinad - milline on konstruktsioon ja isolatsioonimaterjalid, kas on näha pragusid, millest need tingitud on jms. Vundament - kas on vajumisi.

"Vahest olulisemgi kui konstruktiivne seisukord on ka kommunikatsioonide olemasolu - kuidas on lahendatud vee, kanalisatsiooni, kütte ja teiste eriosade lahendused, kas on neid võimalik lihtsalt ja soodsalt renoveerimise käigus parendada," rõhutab Kuusmaa.

Kaua seisnud vead vajavad suuremat remonti. Oluline fakt on Kuusmaa sõnul see, et ka n-ö pisiremondina tunduvad tööd vajavad tänapäeval projekti ja ehitusluba ning hilisemat kasutusluba. Seega on lisaks remondile vaja teha ka hulk paberitööd. Ta märgib, et pisiremondina võiks käsitleda vaid siseviimistluse värskendamist, see tõepoolest ei vaja ehitusluba ega kooskõlastusi.

"Vead, mis vajavad suuremat ümberehitust, aitab aga ehitusekspertiis inimesel üles leida ja nendele lahendused pakkuda," ütleb Kuusmaa. "Sellisteks võivad olla näiteks ohtlik konstruktiivne viga, mis on tingitud ehituspraagist või siis vanade majade puhul juba amortiseerumisest, või ehitusfüüsilkaline viga, et sisekliima ei ole paigas vms." Ta tõdeb, et selliste vigade puhul ei ole abi loota kosmeetilistest parandustest, vaid tuleks talitada eksperdi antud juhiste järgi, et tagada vea likvideerimine ja edasiste probleemide vältimine.

Summad on tema sõnul siiski iga kord ja alati projekti eripäradest sõltuvad ning numbreid ei ole võimalik nimetada. "Vana asja remondi puhul tuleb paratamatult arvestada ka lammutuse ja prügi utiliseerimise kuluga," ütleb Kuusmaa. "Üsnagi sageli ilmneb ka mingit remonttööd tehes, näiteks põrandakatet vahetades ja vana katet eemaldades, et ka mingid muud asjad vajavad kindlasti kiiret parandamist. Näiteks vahelae talastik on pehkinud." Ta ütleb, et samuti on remonttöödel seosed teiste töödega. Näiteks elektrikaablite vahetuse puhul kaasnevad sellega paratamatult ka hilisemad siseviimistlustööde parandused.

Töö keerukus ja emotsionaalne seotus määravad hinna. Asum Arhitektid OÜ volitatud arhitekt Hannes Koppel ütleb, et maja omahind kujuneb paljude tegurite koosmõjul. "Kui hoone omahinna määrab eelkõige suurus, keerukus ja kasutatavad materjalid, siis alahinnata ei tasu ka kulu ümbritsevale: teed, platsid, haljastus ja piirded, kinnistu trassidest rääkimata," selgitab ta.

"Kas ehitada uus või renoveerida vana, sõltub konkreetsest objektist ja tellija eesmärgist," märgib ta, lisades, et pragmaatiliselt, numbrite keeles on siin võimalik nii kokkuhoid kui ka ülekulu. "Kodu rajades tuleb mängu aga ka emotsionaalne väärtus ja just siin ollakse valmis vana korrastamise eest hinnatud piirkonnas rohkem maksma," teab Koppel.

Samas leiab ta, et kõik on siiski suhteline. "Turul on palju iseehitajate põlvkonna eramuid, suvilaid, mida tänapäeval koduks ümber ehitada pole mõistlik," kinnitab Koppel. "Kohmakas arhitektuur ja ruumilahendus, kasinad ümberehitusvõimalused head arhitekti ei köida." Ta lisab, et seevastu leidub tõelisi pärle, eeskujulikult ehitatud hästi läbimõeldud kauni proportsiooniga eramuid, mida hea arhitekt suudab tänasesse päeva tuua mugavuselt ja stiililt lõivu maksmata.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. May 2014, 12:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing