Äripäev • 29. november 2018 kell 11:24
Läbiotsimine Deutsche Banki peakontoris.  Foto: Armando Babani, Scanpix/EPA

Deutsche Bankis käis läbiotsimine

Ligikaudu 170 politseinikku, prokuratuuri töötajat ja maksuametnikku otsisid täna läbi Deutsche Banki kuus kontorit Frankfurdi piirkonnas seoses rahapesu kahtlusega, teatas Frankfurdi prokuratuur.

Uurijad otsivad prokuratuuri teatel andmeid kahe Deutsche Banki töötaja koha, keda kahtlustatakse selles, et nad aitasid oma klientidel raha pesta, kirjutab Reuters.

Pank andis teada, et teeb uurimisasutustega igakülgset koostööd.

Uurimise käivitas nn Panama paberite infoleke, teatas prokuratuur. See leke puudutas miljoneid Panama advokaadibüroo Mossack Fonseca dokumente, mis lekitati meediale 2016. aasta aprillis.

Uurijad tahavad selgust, kas Deutsche Bank võis aidata oma klientidel luua offhore-firmasid maksuparadiisides, nii et sinna Deutsche Bankist saadetud summad jääksid rahapesuvastastest reeglitest kõrvale.

Briti Neitsisaartel registreeritud Deutsche Banki filiaal teenindas ainuüksi 2016. aastal 900 klienti, luues prokuratuuri teatel 311 miljonit eurot käivet.

Süüdistajate teatel kahtlustatakse panga töötajaid, et nad jätsid täitmata oma kohustuse anda teada kahtlastest klientidest ja offshore-firmadest, kes võivad osaleda maksude vältimise skeemides.

Reuters juhib tähelepanu sellele, et Deutsche Banki nimi käib läbi ka teisest uurimisest, mis puudutab Danske Banki, kellele Taani prokuratuur esitas eile neli süüdistust.

Deutsche Bank on varemgi rahapesuvastase võitluse reeglite eiramise pärast ettekirjutusi ja trahve saanud, meenutab BBC.

Septembris sundis Saksamaa järelevalve panka rakendama lisameetmeid rahapesu ja terrorismi rahastamisega võitlemiseks.

2017. aastal trahvisid USA ja Suurbritannia regulaatorid Deutsche Banki 630 miljoni euroga seotuse tõttu Venemaa rahapesuskeemiga. Selle skeemi kaudu viisid kliendid illegaalselt Venemaalt välja 10 miljardi USA dollari eest raha aktsiate ostu-müügiga panga Moskva, Londoni ja New Yorgi kontorites.

2016. aasta lõpus jõudis Deutsche Bank on kokkuleppele USA justiitsministeeriumiga, et maksab uurimise lõpetamiseks 7,2 miljardit dollarit.

Luubi all oli kehva kvaliteediga kinnisvaralaenude ümberpakendamisega loodud instrumentide müük USA kinnisvaramulli lõhkemisele eelnenud perioodil, mille riskidest ostjad aru ei saanud.

Selles summast moodustab 3,1 miljardit dollarit trahv ning 4,1 miljardit dollarit kompensatsioon tarbijatele.

Kella kolmeks odavnes Deutsche Banki aktsia üle 3 protsendi, 8,31 euroni.

Hetkel kuum