16. jaanuar 2001, 00:00

Oravapartei juhatuse otsus alandada füüsilise isiku tulumaksumäära 20%-ni on Äripäeva juhtkirja (12. 01) koostajate järgi arvestatava hobujõuga valimisratsu. Tegelikult saab sellest hoopiski Trooja hobune. Tulumaksu alandamine jätaks riigi ilma 1,7 mld kr. Need, kes teenivad 1000 kr, ei saa sentigi juurde. Võidavad kõik, kel palk üle 1000 kr ja mida enam, seda suurem on võit. Keskmise palga saaja võidaks 2477 kr. Kes aga teenib aastas pool miljonit, võidaks ligi 30 000 kr puhtalt.

Osa vähekindlustatuist saaks kätte tõesti veidi rohkem raha, kuid sama efekt oleks ka maksuvaba miinimumi tõstmisel. Selle juures räägitakse millegipärast rohkem august, mis jääb riigieelarvesse, kui sellest, et oletatav iga-aastane palgatõus teeb seda auku väiksemaks.

Erakond, kes tuleb välja loosungiga suurendada maksuvaba miinimumi nt või 2000 kroonini (või suuruseni, mis ei jäta eelarvesse 1,7 mld kr suuremat auku), saaks tõesti hobujõude juurde, kuna enamik inimestest (loe: valijaist) võidaks sellest. Tänavu nt maksab 2000kroonise kuupalga saaja aastas 3120 kr tulumaksu. Kõik 2000 kr ja suurema palga saajad võidaks maksuvaba miinimumi tõstmisel 2000 kr. Kel on aga palk Eesti keskmisest oluliselt kõrgem, jääks kätte 3120 kr aastas rohem, st nad ei muutu mingil juhul vaesemaks. Vaesemad saaks veidi rohkem rikkamaks. Tulumaksu vähendamisel 6% saab keskmise palga saaja praegu raha juurde 2477 kr aastas.

Märgatav maksuvaba miinimumi tõstmine leevendaks oluliselt sotsiaalset pinget. Tähtis on, et parempoolsed parteid leiaks õige hobuse, sellise, mis ei tee rikkaid hirmrikasteks ega vaeseid veel vaesemaks. Kui ei leita õiget hobu, jätkavad ratsutamist teised parteid. Valimisvõitu ei taga ainult miljonid, mis saadakse rikkamatelt elanikelt valimiskampaania läbiviimiseks. Vaja on poliitikat, mis ei aja meeleheitel valijaid populistide juurde. Kui ei suudeta saavutada rahva toetust, ei saa valitsus (loe: rikkad) kui tahes head majanduspoliitikat ellu viia.

Maksude alandamine on pikemas perspektiivis ainuõige tee, ainult et enne tuleks päris palju tõsta tulumaksuvaba miinimumi ja alles siis hakata alandama tulumaksu määra.

Missuguse maksumääraga on kõige lihtsam arvutustehetes opereerida, kas 20, 25,78 või 26%? Aga peast ja tänaval? Ehk makstaks maksugi rohkem, kui protsess lihtsam oleks?

Kui üksikisiku tulumaks langetada 26 protsendilt 20%-le, võib vabalt tõsta käibemaksu 18 protsendilt 20%-le.

Lihtne arvutada ja kõigile selge. Kaoks jama arvelduste ümardamisel ja väited stiilis ?te olete maksnud 3 senti vähem?.

Või toodaks ?raamatupidaja vajadust? edasi?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing