investor Toomas • 9. juuni 2017 kell 12:15

Investor Toomas: Anda Rimile laenu või mitte?

Nasdaqi logo New Yorgis  Foto: Scanpix/REuters

Esmaspäeval, 12. juunil lisandub Tallinna börsi First North võlakirjaturule uus ettevõte UPP & Co Kauno 53 OÜ, mille asutaja on Eesti investeerimisettevõte United Partners.

Sõltumatu investeerimispank

Võlakirju emiteeriva UPP & Co Kauno 53 emafirma

Lõi tütarfirma eesmärgiga anda tema valdusesse plaanitava ehitusprojektiga seonduv kinnisvara.

Võlakirjade emiteerimisega seonduvad õiguslikud küsimused lahendas Ellex Raidla Advokaadibüroo

 

Lisanduva ettevõtte näol on tegemist jaanuaris rajatud firmaga, mille võlakirjadele on ettevõtte juht Hallar Loogma sõnul juba omanikud leitud. Täpsemalt plaanitakse investorite raha abil finantseerida Rimiga seotud kinnisvaraprojekti Leedus.

Emissiooni käigus paisatakse turule 4700 võlakirja, mis on küllaltki väike arv. Sellegipoolest usub Loogma, et riski ja tulu suhe on nende puhul küllaltki hea. Lisaks usub ettevõtte juht, et nende alternatiivnimekirja tulemine lisab börsile likviidust ning investoritesse turvatunnet.

Võlakirja nimiväärtuseks on 1000 eurot ning selle lunastamise kuupäev on 17. aprill 2022. aastal.

Muljetavaldav tootlus

Mulle kui dividende väärtustavale investorile jääb aga kohe silma ettevõtte poolt pakutav aastane intress, milleks on 8 protsenti. Lisaks lubab UPP & Co Kauno 53 teha väljamakseid kvartaalselt, mis tähendab, et investori kontole tiksub iga kolme kuu järelt tasu välja antud laenu eest.

Investorid peavad aga arvestama, et võlakirjade emiteerijal on õigus need kas osaliselt või täielikult enne tähtaega tagasi osta ning sel juhul jääks oma raha ettevõttesse paigutanutel loodetud intressitulu täies mahus saamata. Tagasiostu ei saa toimuda siiski enne 17. aprilli 2021. aastal.

Seejuures on aga investeering ka turvaline, sest võlakirjade abil võetava laenu tagatiseks on Rimi logistikakeskus Leedus, mille väärtus on 15,35 miljonit eurot. Kuna 4700 võlakirja pealt saadakse 4,7 miljonit eurot, tähendab see, et laenu väärtuse ja tagatisvara suhe protsentides on 30,6. Tuleb tunnistada, et tegemist on küllaltki atraktiivse numbriga ning seetõttu võivad investorid ka üsna rahulikult, oma raha pärast muretsemata magada.

Ise ei osta

Kuigi võlakirjast saadav tootlus on viisakas, pole ma ise selle ostu peale mõelnud. Minu portfellis on juba kaks sarnast instrumenti, nimelt leiab sealt 6,5protsendilist intressi maksva LHV allutatud võlakirja ning 7protsendilist tootlust pakkuva Inbanki allutatud võlakirja. Selleks, et aga ühte instrumenti liiga palju ei saaks, ma hetkel ka sel turul ringi ei vaata.

Samuti on minu põhihuviks olnud alati aktsiad ning nendest tean ka rohkem. Seega eelistan hetkel oma liistude juurde jääda. Sellegipoolest on uute võlakirjade börsil noteerimine igati tänuväärne ning läheb kokku eesmärgiga elavdada kodumaist väärtpaberi turgu ning muuta seda likviidsemaks.

Praegu tunnen end jätkuvalt turvaliselt vaba raha osakaalu suurena hoides, kuid kuna börsile on tulemas mitmeid riigiettevõtteid, ei välista ma tulevikus osaluse soetamist nendes. Ootan ära IPOde tingimused ning märkimishinnad ning seejärel saan teha edasised otsused. Hiljuti kerkis minu radarile näiteks Tallinna Sadam, keda on börsile oodata järgmise aasta mais.

Tallinna börs on aastaga märkimisväärselt kerkinud.  Foto: Äripäev
Hetkel kuum