5. november 1996 kell 22:00

Kas Eestis ollakse tax-free- kaubanduseks valmis?

Mina pooldan tax-freekaubandust igati ja väga lihtsal põhjusel. Tax-free-kaubandus on üks võimalus jääda peale meie riiki saabuvate turistide ja külaliste ostupotentsiaali suurendamises ja ostujõu ärakasutamises. Pole põhjust seda mitte teha, kui olukord võimaldab.

Päevapealt muidugi me sellist kaubandust rakendada ei saa. Iga asja jaoks on vaja aega, inimesi ja teatud süsteem välja töötada. Igal juhul leiaksime optimaalse variandi, et see meile kasu tooks ja meelitaks kaubamajja tax-free-ostjaid. Oleme taoliseks kauplemise korraldamiseks valmis.

Midagi pole parata -- kuigi liigume õiges suunas, väheneb Eesti konkurentsivõime päevast päeva, kuna hinnad kasvavad ja inflatsioon ei ole võrreldav sellega, mis on lääne pool. Elanikkonna ostujõud võrdsustub teiste riikidega ja miks peaks turist siia tulema, kui sama raha eest saab ta osta täpselt samasugust kaupa mujal.

Kuni me pole veel Euroopa Liidus, kus tax-free teatavasti ei kehti, tuleks praegust situatsiooni igati ära kasutada.

Tax-free-kaubandus Eestis oli juba paar aastat tagasi arutluse all, aga tookord oli vastus negatiivne, kuna ei riik ega ka kaupmehed polnud selleks valmis.

Praeguseks on situatsioon muidugi muutunud, kuid tax-free kehtestamiseni on veel pikk maa.

Põhimõtteliselt tundub mulle, et tegemist on suuresti tax-free-süsteemi kasulikkuse tõestamisega. Riigieelarvest tuleb mingi osa turistile tagasi maksta. Kas tagasimakstavat osa, millest riik loobub, mingid muud tegurid kompenseerivad või isegi ületavad, seda veel ei tea.

Enne, kui ei ole mingisugust konkreetset korrektselt sõnastatud, tõepärast ja argumenteeritud analüüsi, ei ole võimalik öelda, kas tax-free'd oleks vaja, ja kui, siis millisel kujul.

Teine küsimus on see, et tegemist on Eesti jaoks uue süsteemi juurutamise ning käivitamisega, mis nõuab vastavate otsuste tegemist, mis omakorda nõuab tööd ja aega.

Kui tax-free rakendub, on efekt riigi jaoks alguses muidugi negatiivne -- raha tuleb ära anda ja juurde teda tulemas ei ole.

Hetkel kuum