26. veebruar 1998 kell 22:00

Poroloonitehase põleng läheb maksma paarkümmend miljonit

«Kindlustus ületab kahjusummat,» ütles Univa arendusdirektor Urmas Hallika 23. veebruari hilisõhtul toimunud põlengut kommenteerides.

Äripäeva andmetel oli Univa poroloonitehas kindlustatud 25 miljonile kroonile. Ettevõtte juhtide sõnul pole võimalik põlenud tootmishooneid enam taastada.

Nädala alguses toimunud tulekahjus hävisid Univa tootmishooned, seadmed ja kogu viimaste päevade toodang. Põlengu ühe põhjusena on tehase juhid välja pakkunud lühise. Süütamist Univa juhid välistavad.

Balti riikide suurimas poroloonitehases seiskus tootmine vähemalt kümneks päevaks, seejärel soovib Univa tootmist taasalustada. «Pehme mööbli tööstuse paneme nädalaks keerulisse seisu,» tunnistas Urmas Hallika.

«Täna-homme ei juhtu midagi, aga eks ta nädala pärast hakka tunda andma,» lausus ASi Tarmeko peadirektor Olev Nigul. Tema kinnitusel on ettevõttel diivanite tootmiseks nädala-kahe pikkune porolooni varu olemas.

«Loodame, et probleemi ei teki, sest porolooni on meil kolme nädala jagu olemas,» ütles ka ASi Standard juhatuse esimees Enn Veskimägi.

Standard ostab osa porolooni niikuinii Soomest Espe OY tehasest, et Soome mööblit vedanud auto sealt tühjalt tagasi sõitma ei peaks, lisas Veskimägi. Sama teeb ka Tarmeko.

Espe OY müügifirma Espe Eesti OÜ müük on Univa tehase põlengu järel kahekordistunud, rääkis Espe Eesti tegevjuht Raul Laidvee. «Osad ei ole veel ärganud, aga kuhu nemadki pääsevad,» prognoosis Laidvee müügi jätkuvat suurenemist.

«Meie põhiline kahju on turu kaotus,» möönis Univa arendusdirektor Urmas Hallika.

Univa tahab oma tootmise taaskäivitada nädala pärast, kõik sõltub lõikuspinkide saabumisest, ütles Hallika. «Sisuliselt on pingid olemas, vaid lepingute allakirjutamise ja kohaletoomise vaev,» lisas ta. Porolooni valamismasin on Unival konserveeritud eelmisel suvel, kui tehasesse uus masin paigaldati. «Õnn, et seda seni poole aasta jooksul maha müüa ei õnnestunud,» konstateeris Hallika.

Univa rentis endale ASilt Balti Ameerika Auto ajutise tootmishalli Maardus, ühtlasi saadi ka üks tuba Balti Ameerika Auto vastvalminud müügikeskuses Peterburi maanteel.

«Univa tehase allesjäänud seinad tuleb maha lammutada ja täiesti uus püsti panna,» lausus poroloonitehase tegevdirektor Einar Kink. «Kontorihoone pääseb pesemise ja sanitaarremondiga.»

Kuigi põlengu tõttu kannatab Univa käive, ei ole käibeprognoosi kavas muuta, ütles Urmas Hallika. Firma vähendab tema sõnul aga oluliselt investeeringuid. Selle aasta poroloonitootmise käibeks on prognoositud 102 mln krooni, eelmise aasta käive oli 67 mln krooni.

Kindlustusinspektsiooni andmeil on seni suurim hüvitatud tööstuskahju 17 mln krooni õhufiltri plahvatuse järel ASile Kunda Nordic-Tsement.

Hetkel kuum