1. oktoober 1998 kell 22:00

Kas pangaturul on veel mõni üllatus varuks?

Kõik, mis on seoses rahaga, võib alati üllatusi pakkuda. Ja kui ei ole kaua aega üllatusi olnud, siis see ei tähenda, et üllatusi ei või tulla või et neid peab tulema. Kui pangad ühinevad, siis see ei ole meile enam üllatus -- seda on nii palju juhtunud ja võib juhtuda ka edaspidi. Pankade ühinemine on iseenesest positiivne nähtus, kuid see ei saa viia selleni, et terves Eestis on vaid üks pank.

Kui jälgida rahvusvahelist praktikat, siis võiks öelda, et keskmised ja suuremad pangad ühinevad, aga samal ajal tekib uusi väikesi. Meil oleks praegu õige aeg asutada uusi panku. Need peaksid olema väikesed ühistupangad. Neid ei pea olema kole palju -- enne sõda oli Eestis hoiu-laenuühistuid ja ühispanku 245 -- kui meil oleks neid paarkümmend, oleks päris hea. Sellised pangad oleksid hoiustajate ja omanike silme all ja kui neil ka raskusi tekiks -- Maapanga juhtumit silmas pidades on see eriti oluline -- ei oleks riigil nende ees mingisuguseid kohustusi.

Üllatuseks võiksidki olla sellised ühistupangad.

Üllatusi tuleb kindlasti veel. Praktiliselt kõik tegutsevad pangad, välja arvatud Hansapank, aga võib-olla siiski Hansapank ka, töötavad väga tõsiselt selleks, et pakkuda head üllatust.

Ma ei usu, et tuleks ka mõni halb uudis. Ma arvan, et keskpangal on kogunenud piisavalt kogemusi, et halbu üllatusi vältida.

Tähtis on see, et kogu Eesti finantssüsteem oleks usaldusväärne ja stabiilne. Suure pangandusmaastiku puhul on tähtis, mis juhtub Hansapanga, Ühispanga või Forekspangaga. Mis ülejäänud väikepankadega juhtub, nii oluline üldise pildi jaoks ei ole. Kui Preatonil on vaja mingite toodete keskset panka, siis võib-olla muudab see pildi värvilisemaks, aga suur pilt jääb samaks.

Hansapangas läheb Swedbanki tükk nii suureks, et ega siin pole enam kuigipalju variante, mis edasi juhtuma hakkab, pangal on tugev omanik taga, see on meie pangandusmaastiku stabiilsusele väga kasulik.

Kui Ühispank ja Forekspank leiaksid ka endale strateegilise investori, siis see tugevdaks oluliselt panganduse stabiilsust ja kogu piirkonna usaldusväärsust. Ma väga loodan, et need pangad pakuksid strateegilistele investoritele huvi ja et pangad sellest ka ise huvitatud oleksid.

Mulle tundub, et need protsessid juba käivad, kuigi ma ei usu, et need jõuaksid reaalsete tehinguteni veel selle aasta sees -- ettevalmistustöö sellisteks suurteks tehinguteks, mis muudavad pangamaastikku, on aeganõudev. Kui mõned pangad teevad praegu põhjalikke auditeid, siis on see märk sellest, et nad valmistavad end millekski tõsiseks ette, kui ei, siis uudiseid ei tule.

Hetkel kuum