ÄP fototoimetus • 23. august 1999 kell 22:00

Arla ja MD Foodsi liit

«Oleme lõpule viinud ühinemise Taani firmaga Kløver Mælk ja valmis nüüd järgmiseks sammuks, milleks võiks olla tihedam koostöö Arlaga,» ütles MD Foodsi juhatuse esimees Knud Erik Jensen. «Ma ei tahaks kasutada veel sõna ühinemine, sest seni on lahendamata palju praktilisi probleeme,» selgitas ta.

Rootsi Arla tegevdirektor Åke Modig on pikka aega otsinud rahvusvahelist partnerit. Aasta tagasi pidas ta läbirääkimisi Soome Valioga, aga need lõppesid tulemusteta. Tegelikult plaanis Modig kolme firma liitu ja kolmandaks oli just mõeldud MD Foods.

MD Foods on praegu Euroopa suuruselt kolmas piimatootja ja sellel on tugev turupositsioon Suurbritannias ja Saksamaal. Foodsi pakutav pääs rahvusvahelisele turule on Arla huvi koostöö vastu suurendanud.

«Uute kaubamärkidega teistesse riikidesse minek maksab kohutavalt palju. MD Foodsi abiga oleks see palju hõlpsam,» väidab Åke Modig. «Veel aitaks ühine tootearendus suurt kokkuhoidu teha.»

Kui lähiajal Euroopa Liidu toiduaineturul piiranguid vähemaks jääb, siis tuleb Põhjamaade turule konkurentsi pakkuma mitmeid suuri rahvusvahelisi piimakontserne. Siis muutub Arlale välisturule minek Modigi sõnul vältimatuks, kuna tal tuleb korvata koduturul kaotatav osa.

MD Foods ja Arla koos oleksid Euroopa suurim piimakontsern, mille aastane piimatoodang oleks 7 mld kilogrammi piima aastas. Grupi käive oleks 71,6 mld Eesti krooni, millest MD Foods annab 53,7 mld krooni.

Ühinemise eel tuleb firmadel lahendada palju keerulisi probleeme. Nii MD Foods kui Arla kuuluvad talunike kooperatiividele ja kummaski riigis puuduvad seadused, mis kahe sellise firma ühinemist reguleeriksid. Teiseks tuleb firmadel tegemist konkurentsiprobleemiga, sest nende käive ületab lubatud 5 mld euro piiri, mistõttu neil tuleb ilmselt enne ühinemist osa tootmisüksustest loobuda. Ent nii MD Foodsi kui ka Arla juhid on täis otsustavust takistused enne aastavahetust ületada.

Soome Valio nõukogu esimeest Seppo Hakolat Arla MD Foodsi ühinemisplaan ei kohuta. Ta ennustab, et Rootsi ja Taani firma ühinemine ei tule kerge, sest nii ühes kui ka teises riigis on talunikud ühinenud rahvuslikku organisatsiooni, ja nüüd tuleb neil kujundada uus omandivorm. Valio ja Arla ühinemisläbirääkimised ebaõnnestusid just talunike vastuseisu tõttu.

Hakola sõnul peab MD Foods Põhjamaid oma koduturuks, mistõttu ta ennustab, et pärast ühinemist Arlaga teeb ta tugeva rünnaku Soome turule eelkõige juustutoodetega.

Teise Soome piimafirma Ingman Foodsi tegevdirektor Robert Ingman prognoosib, et Arla ja MD Foodsi ühinemine Ingmanile mingit mõju ei avalda. «Meie tugevuseks on lähedus tarbijale ja puhtad kodumaised tooted. Kodumaine toode on üks suuremaid müügitrumpe ja selle tähtsus näib kasvavat,» rõhutas ta.

Vt. ka illustratsioon

Autor: ÄP

Hetkel kuum