9. november 1999 kell 22:00

Kallas ei nõustu tolliametiga

Rahandusminister Siim Kallas ütles eile, et kaupade ajutise ladustamise korra muutmine pole vajalik ning tolliterminalide koormuse vähendamisele peaks lahenduse leidma tolliamet.

«Toll pole taotlust määruse muutmiseks esitanud. Oleme neid küsimusi tolliametiga arutanud ja leidsime, et see ei ole asi, mida peab rahandusministri määrusega reguleerima. See, kuidas kaupa ladustada nii, et see oleks tolli järelevalve all, aga ummikuid ei tekiks, on täiesti tolli pädevuses,» rääkis Kallas.

Kallas tunnistas, et probleeme tolliseaduse rakendamisel on olnud, kuid leidis, et need on lahenemas. «Käisin täna Svex Eesti tollilaos ja autosid tundus tõesti palju olevat. Sealsed töötajad rääkisid, et kui eile oli veel järjekord, siis tänaseks on nad juba graafikusse jõudnud,» rääkis ta.

Kallase väitel on tollimisprogramm ASYCUDA ka tolliametnike hinnangul hea programm, ent probleemid on tekkinud tehnika altvedamise tõttu. Ta lisas, et tolliamet saab lähiajal täiendavat tehnikat, mis peaks tagama programmi häireteta toimimise.

Tolliameti peadirektor Rein Talvik ütles, et hoolimata sellest, et Kallas määrust ei muuda, lubab toll maakleri tehtud deklaratsiooni alusel kaupa ladustada ka ettevõtte enda territooriumil.

«Mina siin seaduserikkumist ei näe, see on normaalne töökorralduslik lähenemine. Riik ei kaota sellega midagi ja see lahendus ei ahista ka kedagi. Õiguslikust küljest peaks probleeme tekkima siis, kui kedagi ahistatakse,» märkis Talvik.

Svex Eesti tollilao direktori Aivar Saarma sõnul on olukord laos küll eelmise nädalaga võrreldes parem, kuid on vara rääkida sellest, et probleemid on lahenenud. «Eilne päev oli küll veel eelmise päeva nägu, täna on asi veidi paremini sujunud,» ütles ta eile.

«Minister istus tolliametnike toas, kus härrasmehed kandsid talle numbreid ette, kui palju on vormistused suurenenud. Meil on ikka laod täis ja käib paras tõmblemine. Normaalseks võib olukorda pidada selles mõttes, et hakkame rabelemisega lihtsalt harjuma,» märkis Saarma. Tema sõnul väljus eile õhtul laost üleeile sisse tulnud kaup.

Samal teemal Äripäevas ilmunud:

Toll vajab ajapikendust09.11.99

Tolliamet lubab järjekorrad kaotada tuleval nädalal05.11.99

Toll pidurdab töötempot04.11.99

Tollis jätkub segadus03.11.99

Kaubavahetus seiskus02.11.99

Kaubad võivad tekitada ummikuid22.10.99

Autor: Henrik Ilves

Hetkel kuum