Riik tekitab omavalitsuste rahakotis segaduse

Merike Ojasson 14. märts 2001, 00:00

Praegu näeb linnapea või vallavanem ainult tulumaksust laekuvat summat. Maksuametile tehtud päringuga saab ta teada, missuguste inimeste tulumaks selle summa kokku andis. Samas ei näe ta kuskil, kui suur oli kogu makstud tulumaks, millest 56% kantakse kohaliku omavalitsuse eelarvesse ja 44% jääb riigile.

Tartumaal asuva Haaslava vallavanem Koit Prants tunnistas, et väga kummaline on vaadata, kui ühel kuul laekub tulumaksu 130 000 krooni ja mõnel teisel kuul 230 000 krooni. Samal ajal on teada, et elanike arv ei ole vallas oluliselt muutunud ja ükski kohalik tööandja ei ole pankrotistunud.

?See on täiesti ebaloogiline. Mulle jääb mulje, et vaikselt vaadatakse, et kuskilt ei tuleks ülelaekumisi ja vastavalt sellele võtab riik omavalitsustelt ka raha ära,? ütles Prants. ?Meie prognooside järgi pidanuks eelmisel aastal vallale tulema ülelaekumisena ligi 300 000 krooni. Selle järgi tegime valla arenguplaanid, nüüd pidime päevakeskuse ehituse lõpetamiseks müüma ühe kinnistu, mida maksude õige laekumise korral ei oleks pidanud tegema,? lisas Prants.

Kõige rohkem küsimusi tekitavad selged juhtumid, mis näitavad tulumaksu arvestamise juures toimuvat segadust.

?Novembrikuus tegime eksperimendi, et maksame jõulupreemiad varem välja. Kuna vald annab tööd 20% elanikest, oleks laekunud tulumaks kasvõi preemiate tõttu suurem olema. Tegelikult tuli meie kontole novembris veel vähem raha kui oktoobris,? seletas Prants.

Keila linnapea Leino Mägi kirjeldas möödunud suve markantseimat juhtumit. ?Kahe kuu kestel laekus meile üllatavalt suur summa, millele linn lisaeelarvega rakenduse leidis. Hiljem selgus, et maksuamet oli eksinud ja tegi järgmise kuuga tasaarvelduse. Meie kuulaekumiste kõikumised on viimastel aastatel olnud 2,5?4,7 miljoni krooni vahel, tollel tasaarvelduse kuul oli laekumine 0,7 miljonit krooni,? rääkis Mägi.

Rahandusministri nõunik Madis Müller ütles, et tulumaksu summad võivad kõikuda, sest maksuamet kannab tulumaksu kohalikule omavalitsusele üle vastavalt selle laekumisele, siis on mõni firma viivitanud tulumaksu maksmisega.

Tiit Kirss Eesti Omavalitsusliitude Ühendusest arvas, et aasta lõikes numbreid vaadates tuleb ikkagi välja, et 56% tulumaksust on läinud kohalikele omavalitsustele. ?Seda võib aga küll juhtuda, et kuna elanikeregistrid pole korras, läheb ühe valla tulumaks hoopis teise valla arvele. Maksuametil on oma register, mis erineb elanikeregistrist,? ütles Kirss.

Madis Mülleri kinnitusel liigub tulumaks kõigepealt tööandjalt kohalikku maksuametisse ja sealses andmebaasis on iga inimese taga märge omavalitsuse kohta, mille inimene ise on märkinud oma elukohaks. Selle alusel kannab maksuamet tulumaksu üle inimese elukohajärgsele omavalitsusele.

Riigikogus on menetluses maksukorralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu. Selle järgi saaks omavalitsus oma maksumaksjate kohta oluliselt rohkem infot.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing