Heidit Kaio • 13. november 2003 kell 8:46

Riik kavatseb eratelekanalitelt 20 mln lisakrooni küsida

Riigikogu arutas eile ringhäälinguseaduse muudatust, millega tahetakse eratelekanalitelt saada senisest rohkem kokku 20 mln krooni.

Eesti Televisioonist reklaami kaotamise kompensatsiooniks on Kanal2 ja TV3 2002. aastast maksnud kokku 30 mln krooni ehk mõlemad 15 mln krooni aastas.

Riigikogu ees esinedes ütles kultuurikomisjoni liige Jaak Allik, et tookord võeti summa arvestamise aluseks, et ETVst reklaami kadumisel on kommertskanalitel võimalik teenida 20 protsenti rohkem reklaamitulu. Arvutamise aluseks võeti ETV turuosa.

Tookord lepiti kokku kindlas summas, mis ei pidanud igal aastal muutuma.

Jaak Allik ütles, et uue tasumäära arvestamisel pidas komisjon õigeks 2001. aastal saavutatud olukorra taastamist ning määrata tasu uueks suuruseks 25 miljonit krooni ühe loa eest, mis moodustaks 2005. aasta konservatiivselt prognoositud reklaamitasust taas 16,8%.

Allik ütles, et ühtlasi kasvaksid ka kohalikud teleringhäälingu loa tasumäär 10 miljonilt 15 miljonile ja rahvusvahelise ringhäälingu loa tasumäär 15 miljonilt 25 miljonile kroonile.

'Pakume välja ka mudeli, mille abil saaks edaspidi korrigeerida ringhäälinguloa tasu ringhäälinguseadust muutmata,' ütles Allik. Kultuurikomisjon pakub välja, et seadusse tuleb kirjutada tasu täpsutamine igal aastal sisemajanduse koguprodukti kasvu koefitsiendi võrra.

Sealjuures on kavas lähtuda põhimõttest, 1 protsent SKP kasvu toob kaasa 2 protsenti telereklaamitulu mahu ja seega ka tulu kasvu. 'Siit lähtudes jaguneks iga-aastane täiendav tulu seega riigi ja eratelekompanii vahel proportsionaalselt üks ühele, pool riigile ja pool niiöelda endale,' ütles Allik.

Hetkel kuum