Raivo Sormunen • 21. november 2004 kell 22:00

Ravimisektor sai tugeva löögi

USA toidu- ja ravimiameti (FDA) möödunud neljapäeva õhtune avaldus, et osa ravimeid vajab täpsemaid ohutusuuringuid, vedas Euroopa ravimisektori reedel kiiresse langusse.

FDA loetletud ravimite hulka kuulusid AstraZeneca kolesteroolialandaja Crestor, Glaxo astmaravim Serevent ja Roche Holdingu aknetablett Accutane.

Euroopa suuruselt kolmanda ravimitootja AstraZeneca aktsia kaotas nädala viimasel kauplemispäeval hinnas 9,4%, taandudes 2145 pennini. Regiooni suurima meditsiinitarvete valmistaja GlaxoSmithKline?i aktsia langes 3,8%, liikudes 1147 pennil. Investeerimispank Goldman, Sachs & Co alandas reedel ka viimati mainitu 2004. aasta kasumiprognoosi peaaegu kümnendiku võrra. Kui ravimitootjate väärtpabereid on seni peetud nn kaitsvateks aktsiateks, mis liiguvad suhteliselt tugevalt ka majanduse langustsüklis, siis nüüd on selline usk löönud kõikuma ja ravimisektor muutunud paljudele investoritele riskantsemaks.

Sektori olukord on läinud tõsisemaks pärast seda, kui Merck korjas müügilt ära valuvaigisti Vioxx. Kliiniliste uuringute käigus leiti, et ravim kahekordistab südamerabanduse riski. Pärast otsuse teatavakstegemist on ravimigigandi aktsia kaotanud kahe kuuga oma hinnast ligi 40% ning liigub viimase seitsme aasta madalaimal tasemel.

Kuna paljude ravimite väljatöötamiseks on mängu pandud suured rahad ja investorid on arvestanud ravimite müügist tulevikus saadavate suure rahavooga, võib ühe või teise ravimi müügilt kõrvaldamine tuua raskeid tagajärgi. Paljudel ravimitootjatel annab paar hitt-toodet märkimisväärse osa käibest ja kasumist.

Hetkel kuum