Ekspress Grupp eelistas oma töötajaid

Virge Lahe 13. aprill 2007, 00:00

Hans H. Luik, kellele kuulub osaühing HHL Rühm, viibib ise praegu Ameerika Ühendriikides ja seepärast ei õnnestunud temalt kommentaari saada. Pressiteate kohaselt sõlmis HHL Rühm Ekspress Grupi juhtivtöötajatega lepingu 270 855 Ekspressi aktsia müümiseks hinnaga 73,84 Eesti krooni aktsia kohta.

Küll oli nõus lühidalt kommenteerima Ekspress Grupi juhatuse esimees Priit Leito, öeldes eile Äripäevale, et Luigele kuuluv firma OÜ HHL Rühm müüs aktsiaid eesmärgiga tuua grupi juhtivtöötajaid aktsionäride ringi. "Tulevikus plaanib Ekspress Grupp välja töötada optsioonisüsteemi, et motiveerida töötajaid ja pakkuda neile võimalust osa saada Ekspress Grupi arengust," märkis Leito.

Eesti Ekspressi turundusjuht ja juhatuse liige Kaido Ulejev kommenteeris taolist aktsiate jaotamist järgnevalt: "Kui ma selle pakkumise vastu võtsin, siis järelikult nõustusin ka esitatud tingimustega. See oli minu jaoks meeldiv žest." Ulejev leidis, et sellisel viisil juhtivtöötajate omanikeringi kaasamine aitab töötajatel endil aktsia väärtust tublisti kasvatada. Samuti nentis ta, et sellega seotakse töötaja enam ettevõtte külge.

Turundusjuht ei näe sellises pakkumises midagi eriskummalist ja leiab, et eriskummaline oleks olnud pigem see, kui ettevõte oleks pakkunud Porschesid või muid luksusautosid.

Eesti Ekspressi tippajakirjanik Sulev Vedler rõhutas, et tema arvates peaksid töötajad igal ajal hästi töötama. Kahtlemata kasutas ajakirjanik võimaluse ära, kui talle sellise soodsa hinnaga grupi aktsiaid müüdi. Vedler lisas, et ta usub, et erinevad inimesed firmas said erinevatel tingimustel aktsiaid, kuna erinevatel töötajatel on ka erinev vastutus. Ajakirjanik toonitas, et sellepärast ei tohiks olla üksteise peale kade. Vedler mainis veel, et ta ei mõtle kogu aeg aktsiate omamisele ega aktsia hinnale.

Äripäeva peatoimetaja Igor Rõtov ütles, et näeb juhtivtöötajatele soodustuste pakkumises nii häid kui ka halbu külgi. Kahtlemata aitab taoline süsteem siduda töötajaid rohkem ettevõtte külge, aitab neid motiveerida paremini töötama, tõi Äripäeva peatoimetaja välja positiivsed jooned.

Negatiivse poole pealt nimetas Rõtov väljaspoolseid tegureid - näiteks kui erinevatel põhjustel tuleb ette muudel börsiturgudel tugev langus, siis mõjutab see kahtlemata ka kohalikku turgu ja aktsiahindu.

Mis saab siis, küsis Äripäeva juht Rõtov, kui töötajad, keda premeeritakse täna optsioonidega, ei osutu nii tubliks, kui firma juht algselt lootis. Või kui tulevad tööle uued juhtivtöötajad, mida neile pakutakse, esitas Rõtov retoorilise küsimuse.

Ülalpool mainitud lepingu kohaselt on keelatud aktsiate omandajal võõrandada omandatud aktsiaid ühe aasta jooksul, arvates aktsiate müügilepingu sõlmimisest. Samuti ei ole tal õigust võõrandada aktsiaid, mille eest ta ei ole tasunud müügihinda.

Pärast ühe aasta möödumist aktsiate müügilepingu sõlmimisest on aktsiate omandajal õigus võõrandada kuni 25 protsenti aktsiatest ja seejärel iga aasta möödumisel täiendav 25 protsenti aktsiatest.

Esimesel päeval, kui Ekspress Grupi aktsia börsile tuli, ostsid märkimisväärselt aktsiaid juurde Äripäeva peatoimetaja Igor Rõtov, kelle aktsiaportfell täienes 3120-lt 8000 aktsiani, ja OÜ Lenne, kes kasvatas portfelli 8452 aktsialt 38 452ni.

"Ostsin Ekspress Grupi aktsiaid juurde, kuna see tundub mulle atraktiivne investeering ja seda lühiajalises perspektiivis," märgib Rõtov.

Kahe esimese kvartali suhtes oli Rõtov optimistlikult meelestatud ja ütles pikemaajalise positsiooni võtmise kohta: "Mis hakkab juhtuma järgmisel poolaastal, pead ei julge anda."

Äripäeva peatoimetaja Rõtov näeb aktsia hinna kasvupotentsiaali just tugevas reklaamiturus, millesse on lubanud Luige sõnade kohaselt Ekspress Grupp ka kõvasti panustada.

Rõtov lisas, et pikemaajalist positsiooni võtta, peab teadma täpsemalt ettevõtte rahvusvahelisi tegutsemisplaane.

OÜ Lenne omanik Urmas Leeman viitas, et kuna aktsiate märkimisega ei saadud soovitud kogust, siis ostis firma kohe esimesel päeval 30 000 aktsiat juurde, kuigi veidi kõrgema hinnaga, kui algselt loodeti.

Ka Lenne omanik usub tugevasse reklaamiturgu, mille potentsiaal Eestis on veel suures osas rakendamata. Leeman mainis, et nad hakkavad jälgima ettevõtte majandustulemusi ja vastavalt sellele ka käituma.

Ühepäevased aktsiahinna kõikumised nagu eile ettevõtte juhti tema enda sõnade kohaselt ei kurvasta, pigem ikka analüüsitakse olukorda terviklikult.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing