Sirje Rank • 18. november 2007 kell 22:00

Rootsi pangad laienevad Ukrainas

Reedel teatas SEB, et ostab 97,3 protsenti keskmise suurusega Ukraina pangast Factorial Bank. Ostutehing hindab kogu panga väärtuseks 120 miljonit dollarit (1,3 mld krooni).

"Euroopa ühel kiireima kasvuga pangandusturul alanud konsolideerumine annab SEB-le regioonis jätkuvalt kasvuvõimalusi," ütles kontserni juht Annika Falkengren reedel tehtud avalduses.

SEB jaoks on tegemist juba teise panga ostuga Ukrainas - kolm aastat tagasi kindlustas SEB omale Põhjala pankadest esimesena sillapea väikese Bank Agio ostuga. Tänaseks on see peamiselt Kiievi ümbruses tegutsev pank kontserni integreeritud ja kannab nime SEB Bank Ukraine. Pangas tahab vähemusosalust osta ka Euroopa Arengu- ja Rekonstruktsioonipank (EBRD).

Factorial Banki ost järgib SEB strateegiat, mis näeb ette laienemise Ida-Euroopas nii orgaanilise kasvu kui ka ülevõtmiste teel.

SEB kõrval on Rootsi pankadest turul ka Hansapanga emapank Swedbank, mis ostis aasta algul 735 miljoni dollari eest Ukraina jaepanganduses ühe kiireima kasvuga panga TAS-Kommerzbank. Pangal on ligi 100 000 eraklienti ja 9000 äriklienti.

Võrreldes Balti riikidega, kus Swedbank ja SEB on turul suurimad tegijad, on Rootsi pangad Ukrainas teistmoodi olukorras. 46 miljoni elanikuga turul on SEB turuosa reedese pangaostu järel pool protsenti. SEB uute turgude juhi Mats Kjaeri hinnangul ollakse suuruse poolest 35. kohal. Kasvutempoks plaanib SEB aastas 20-25 uue kontori avamist.

SEB ei oota Ukrainast esialgu kiiret kasumilisa. "Otsime platvormi, millelt laieneda, ega püüa maksimaalset kasumit saada," ütles Kjaer agentuuri Reuters vahendusel.

Ukraina potentsiaali on avastanud paljud välispangad. "See on turg, mis hakkab elavnema ning mis on teiste riikidega võrreldes arengus maha jäänud. Kõik mõistavad, et siin on pangandustoodetele tohutu kasvupotentsiaal," kommenteeris agentuurile TT Chevreux Nordicu analüütik Fredrik Gutenbrandt.

Ukrainlastel on teiste arenevate riikidega võrreldes vähem nii pangakontosid kui ka kodulaene. Majanduskasvu prognoosib keskpank tänavu vähemalt 7,5%.

2004. aasta oranži revolutsiooni järel on välispankade osalus Ukraina pangandusturul kolmekordistunud, varadest 30% on praegu välismaise kontrolli all. Kohal on nii USA Citibank, Austria Raiffeisenbank, Saksa Commerzbank kui ka Prantsuse BNP Paribas.

Ning ehkki enamik Ukraina suurtest pankadest on juba müüdud, usuvad analüütikud, et välispankade huvi väiksemate regionaalsete pankade vastu jätkub.

Kokku on Ukrainas üle 150 panga.

Hetkel kuum