Aeg taas Hiina investeerida

Romet Kreek 30. aprill 2008, 00:00

Maailma halvima tootlusega aktsiaturgude hulka kuuluv Hiina on põhja tegemas. Sedasi arvab legendaarne kunagi koos George Sorosega Quantum fondi loonud Jim Rogers, kes on viimased neli-viis nädalat tegelenud Hiina põllumajanduse, turismi, hariduse ja lennutranspordiga seotud kompaniide aktsiate ostmisega.

"Kogu see paanika tundub nagu turu põhi. See on üle pika aja taas kord, kus ma ostan Hiina aktsiad," ütles Bloombergi andmetel nädalavahetusel Hiinas esinenud Jim Rogers.

Hiina CSI 300 indeks on sel aastal üksvahe olnud 39protsendise kukkumisega maailmas halvemuselt teine aktsiaturg (veel halvemini on käitunud Vietnami börs).

2007. aastani kahe aastaga pea kuuekordistunud Hiina aktsiaturg, mis on maailmas suuruselt neljas, oli veetud optimismist, et majanduskasv kasvatab ettevõtete kasumeid.

Läinud nädalal tõusis Hiina aktsiaturg 16 protsenti. Ajal, mil Jim Rogers oma rahaga Hiina aktsiad ostab, soovitavad mõnedki analüütikud hoopistükkis neid müüa. Sellist nõu jagavad Morgan Stanley ja Credit Suisse.

"Arvestades, et Hiina ettevõtete kasumikasv aeglustub, ei usu me, et aktsiaralli jääks kestma," kirjutasid Morgan Stanley analüütikud Jerry Lou ja Allen Gui. "Et Hiina valitsus alandas börsitehingute templimaksu, näitab, et neil hakkavad imevahendid turu toetamiseks otsa saama."

"Hiinal on hiiglaslik põllumajanduslik probleem," ütles Rogers. "Valitsus teeb kõike, mida suudab, et põllumajandust elustada."

Nõnda, nagu Eestis ehitati põllumaad kinnisvarabuumi aegu küprokmaju täis, on ka Hiina andnud ära põllumajandusmaad linnastumise tõttu elamute, tehaste ja teede ehituseks.

Lisaks tungib Hiinas kõrb peale ning jõed on saastatud. Jim Rogers, kes plaanis New Yorgis Manhattanil eksklusiivset maja müües Aasiasse kolimist, loobus ideest valida koduks Hiina või Hongkong, kuna sealne õhk on äärmiselt saastatud. Seetõttu sai tema kodulinnaks suuresti hiinakeelne Singapur.

Kuidas Hiina tõusult teenida? Eesti pangad on kordamööda pakkunud Hiina aktsiaturuga seotud investeerimishoiuseid, mis on olnud populaarsed. Minugi raha tiksub Hongkongis kaubeldavatest Hiina aktsiatest koosneva aktsiaindeksi liikumise rütmis, mis vaatamata hiljutise aja languse tõttu on massiivselt teeninud.

Kel ligipääs Hongkongi börsile (näiteks LHV vahendusel), leiab sealt suure valiku Hiina aktsiaid. Üht-teist jagub Hiina ettevõtete aktsiatest ka USA börsidele (lihtsaim valik on FTSE/Xinhua China 25 seotud börsil kaubeldav fond sümboliga FXI).

Kuna Hongkongi dollar on jäigalt USA dollariga seotud nagu Eesti kroon euroga, mõjutaks USA dollari liikumine otseselt investeeringu tootlust.

Lisaks olen investeerinud USA börsil kaubeldavasse Hongkongi ETFi (sümbol EWH), kus on ka oma osa Hiina aktsiatel. Mittepuhta Hiina investeerimisvõimalusena oman ka Aasias, Lähis-Idas ja Aafrikas tegutseva panga Standard Chartered aktsiat (sümbol Londonis STAN ja Hongkongis 2888), kes on hoogsalt madalalt baasilt plahvatuslikult tegevust laiendamas Hiinas, ehkki kasumit sealt turult mainimisväärselt ei tule.

Kuna mul on piisavalt kastaneid Hiinas tules, siis ei plaani seal juurde haugata.

Omal ajal seda hoiust tehes oli Hiina aktsiaturg pikka aega peksupoisiks olnud ning juhuslikult õnnestus ajastus erakordselt hästi - investeeritud sai väga madalalt tasemelt. Kas praegune turusituatsioon sama moodi välja mängib, näitab aeg.

Usun sarnaselt Jim Roger-sile, et Hiina turul on suur potentsiaal, ehkki nn põhjade ja tippude tabamisse suhtun skeptiliselt. Arvestan sellega, et Jim Rogers kuulub nende investorite hulka, kelle tegemisi maailmas jälgitakse ja järgitakse. Usun, et Hiinal on suur potentsiaal, kuid igasugusel arengul võib tulla ette tagasilööke - seda nii majanduses, börsil kui ka poliitilises elus. Kui vaadata, kuidas USAst kui arenevast turust sai maailma juhtiv arenenud turg, siis see on üks eksperimentide, krahhide ja buumide, tõusvate ja hääbuvate ettevõtete lugu. Miks peaks Hiina arengu lugu olema oluliselt erinev? Kui investeerida Hiina kümneks aastaks või pikemaks ajaks, ei oma ajastamine enam eriti suurt tähtsust.

Madalate kuludega äri ajamise aeg Hiinas hakkab läbi saama, kirjutas caijing.com.cn. Tööjõukulud ja toorainete hinnad kasvavad, jüaani tugevnemine avaldab negatiivset mõju, kapital on kallimaks muutunud. Seega võib Hiina eksportööri eduloole juba küsimärgi panna ning hakata mõtlema sealsele hiiglaslikule siseturule orienteeritud ettevõtetele. Mitmel korral mootorratta ja autoga maailmale tiiru peale teinud Jim Rogersi sulest ilmus hiljuti raamat "A bull in China", kus käib jutt konkreetsetest Hiina ettevõtetest ja aktsiatest, mis võiksid edasiseks uurimiseks kodutööna investoritele huvi pakkuda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:31

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing