Narva bojaar sattus kapo haardesse

Koit Brinkmann 29. august 2008, 00:00

Kui juunis pani terve Narva linna kihama linna majandusameti juhi Arkadi Nikolajevi kinnipidamine ning abilinnapea Sofia Homjakova kabinetis toimunud läbiotsimine, siis eile tuli täieliku pommina teade, et kaitsepolitsei pidas kinni volikogu liikme Moissejevi.

Keskerakonna Narva piirkonna endist juhti Moissejevit kahtlustatakse 100 000 krooni altkäemaksu andmises Ida Politseiprefektuuri majanduskuritegude talituse juhile vanemkomissar Jevgeni Fedorenkole, kes pidi vastutasuks talituse menetluses olevas kriminaalasjas tegema Moissejevit rahuldava otsuse. Makstud 100 000 krooni oli osa palju suuremast summast, mis lubati tasuda "õige" otsuse eest.

Viru ringkonnaprokuratuuri andmetel peeti Moissejev kinni eile hommikul, kuriteo matkimine toimus aga varem ning see kriminaalasi ei ole seotud teiste Narva uurimistega.

Prokurör Antti Aitsen otsustab hiljemalt tänaseks, kas esitada kohtule taotlus Moissejevi vahi alla võtmiseks kohtueelse uurimise ajaks.

Süüdimõistmise korral ootab meest kuni viieaastane vangistus.

IRLi liikmest Narva linnavolikogu saadik Ants Pauls ütles eile Moissejevi kinnipidamist kommenteerides: "Uudis on rõõmus. See näitab, et Eesti riik püüab selga sirgu ajada."

Pauls on varem rääkinud, kuidas Narvas võidavad linnahankeid ainult teatud firmad ning hinnale lisatud 15-20 protsenti minevat Moissejevi seltskonnale.

Narva linnavolikogu keskerakondlasest esimees Mihhail Stalnuhhin sidus kogu asja aga poliitikaga. "See on seotud rolliga, mida Moissejev mängib Narva poliitikas. Ta võttis väga aktiivselt osa vennashaua taastamisest Narvas, samuti kontaktide loomisest Venemaa ettevõtete ning Moskva võimudega," rääkis Stalnuhhin.

Kas volikogu liikme vahistamine tuli üllatusena? "Ausalt öeldes jah. Arvasin, et see toimub enne valimisi - järgmisel suvel," vastas Stalnuhhin.

Tema arvates on valitsuserakonnad otsustanud Narvas võimu välja vahetada ning kuna demokraatlikul teel see ei õnnestu, siis kasutatakse selleks teistsuguseid vahendeid.

Juunis tunnistas Moissejev Äripäevale, et linnas on seoses Nikolajevi kinnipidamisega tunda ärevust. Küsimusele, kas ta ei karda, et uurimine ka temani jõuab, vastas ta enesekindlalt: "Miks ma peaksin kartma? Mina pole ametnik, vaid volikogu saadik. Ma pole saanudki teha selliseid otsuseid, et mind saaks korruptsioonis süüdistada."

Narvas räägitakse juba ammu, et linna valitseb üks sõpruskond, kes ajab omapärast kinnisvaraäri Narva linna varadega. Sõpruskonna tuumiku moodustavat linnavolikogu liikmed Aleksandr Moissejev ja Fjodor Ovsjannikov, endine kohaliku SEB kontori direktor Stanislav Sorokin. Kolmiku lähedal olevat ka ASi Narva Vesi juhataja, Sillamäe volikogu aseesimees Aleksei Voronov.

Kinnisvara soetamise küsimustest põikleb Aleksandr Moissejev kõrvale, kuid räägib hoopis ühe anekdoodi.

Lõik intervjuust 2006. aasta novembris.

Kuidas olete soetanud kinnisvara, veel 2004. aasta majanduslike huvide deklaratsioonis on Teie palgaks Fervesta Grupis märgitud 7000 krooni?

Jälgin oma sissetulekuid ja väljaminekuid.

Kinnisvararegistri järgi on Teil üheksa kinnistut, samuti räägitakse, et ehitate kahte maja, ühte Narvas ja teist Tallinnas?

Ehitan ühte maja Lodumetsa teel Meriväljal. Kas ka sellest räägiti, et ootan ISPA 3 programmi lõppu, et osta ära Narva Vesi?

Jah, et Teil ja ASi Narva Vesi juhatuse esimehel Aleksei Voronovil on Vaivara vallas perspektiivse Sillamäe-Narva kanalisatsioonitrassi asukohale muretsetud kinnistud.

Kinnistud mul on, kuid trassi ega teid nende pealt läbi ei lähe.

Kuidas olete ikkagi kinnisvara soetanud?

Ma räägin Teile ühe anekdoodi. Mehel oli Volga. Organitest tuldi uurima, kust sai.

"Müüsin Moskvitši maha, panin natuke juurde ja ostsin."

"Kust Moskvitši said?"

"Müüsin mootorratta, panin natuke juurde ja ostsingi."

"Jah, aga kust sa mootorratta said?"

"Müüsin jalgratta maha, panin natuke juurde ja ostsin."

"No, kust sa jalgratta siis said?"

"Vot selle eest olen ma juba ära istunud!"

Aleksandr Moissejevi varasemast tegevusest räägitakse üsna uskumatuna tunduvaid jutte.

Räägitakse sellest, et Moissejev töötas veel 1990. aastate algul Riias Nõukogude armee eriosakonnas. 1998. aastal olevat ta Eestisse tulnud Saranskist, kust ta põgenenud. Samuti räägitakse kompanjonide petmisest hotelli- ja kasiinoäris.

Igatahes 1990ndate lõpus tegutses Moissejev juba Narvas. OÜ Fervesta Grupp müüs Narva Kreenholmi ettevõtetele õmblustarbeid - niite, nööpe, lukke jms.

Räägitakse suuremahulisest ärist, kuidas Moissejev koos sõbra Sergei Lohmatoviga, kes on Kreenholmi õmblusvabriku direktori Nadežda Sinjakova poeg, lükkasid senised tarnijad kõrvale või siis osteti kaup samadelt tarnijatelt ja müüdi tehasele suure vaheltkasuga.

Moissejev ise on kõik süüdistused lükanud kategooriliselt ümber sõnadega: "Pole tõsi!"

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:42

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing