Hea aeg sõlmida soodne üürileping

ÄP 26. märts 2009, 00:00

Kinnisvaraasjatundja Mart Saa vastas eile ehitusuudised.neti lugejate küsimustele.

Kui kauaks on ammendatud nõudlus uute büroopindade järele?

Oleneb pinna olemusest. Mustamäe suunal on nõudlus pikemaks ajaks rahuldatud. Südalinna puhul võib aga juhtuda hindade langemisega olukord, kus targem on asuda südalinnas ja maksta kõrgemat üüri, kuid säästa autokuludelt ja olla esinduslikus hoones-asukohas.

Milline on õiglane uue büroopinna rendihind?

Õiglase hinna määrab turg. Oleme pikas perspektiivis vaadates juba alla keskmise õiglase hinna. Uute positsioonide võtmiseks on aeg üürnike jaoks päris hea.

Kui palju soovitate rendihinda maha kaubelda?

Oleneb, mida küsitakse. Kui 500 kr/m2, võiks julgelt poole või enam alla kaubelda. Kaubelda tasub kapitalistlikus maailmas alati.

Mis tasemel on büroopindade üürihind 2011. aastal?

Praegu on prognoosimine viimase 15 aasta raskeim tegevus, aga julgen arvata, et vähemasti südalinnas on omanäolise ja n-ö kvaliteetsema kinnisvara üürihinnad tõusnud. Seda eeldusel, et aasta jooksul finantssektor saavutab tasakaalu.

Mida teha tühjalt seisvate büroopindadega?

Välja üürida, mis muud. Püüda leida enda sihtgrupp ja toimida vastavalt võimalustele-vajadustele. Raskem on kindlasti sektorites, kus ülepakkumine suurem. Võib ka kaaluda pindade müümist.

Kui pikaks majanduskriisiks on Rotermann valmis?

Tahame oma Eesti mõistes väga suure arendustöö vilju maitsma hakata järgmise tõusu lõpus. Meil on selleks eeldused loodetavasti olemas. Ärme unusta kinnisvarasektori põhitõde - tähtis on asukoht! Rotermanniga sarnast arendusprojekti Eestis pole ja seega oleme pakutavate kaubandus-, teenindus- ja büroopindadega mõnes mõttes monopoolses seisundis.

Kas täitsite plaani valmis pinnad esimese kvartaliga välja rentida?

Sada protsenti ei täitnud. Peamine põhjus on lepinguliste läbirääkimiste venimine oodatust pikemaks ning klientide otsuste edasilükkamine segase turu tõttu. Samas häid positsioone võetakse ikka sisse kehvematel aegadel.

Kas Rotermannis on võimalik bürood üürida vaid kommunaaltasu eest?

Ei. Äripindade üürilevõtjad ilmselt teevad arvestusi pikemaks ajaks kui aasta ja seega soovitan vaadata kolme aasta või pikema aja keskmisi, see annab reaalsema pildi pakutavatest soodustustest esimeseks aastaks.

Kui kauaks olete edasi lükanud Rotermanni kvartali arenduse lõpetamise?

Sõltub potentsiaalsete klientide võimekusest ja huvist äri edasi arendada, eelkõige aga finantssektori töölehakkamisest normaalsetel tingimustel. Praegu ei saa ka meie edasi areneda, kui seda ei suuda kliendid. Samas kvartali kolmanda etapi üle läbirääkimised käivad ja niisama käed rüpes me ei istu. Optimistlikult öeldes valmib kvartal 2012, realistlikult ilmselt hiljem.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:00

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing