Ergma: riigi lapsepõlv on läbi

Birjo Must 20. august 2011, 09:47

Eesti riigi lapsepõlv on läbi ning meie ees seisvate probleemide lahendamata jätmist ei tohiks vabandada keerulise minevikuga, lausus riigikogu esimees Ene Ergma täna hommikul Toompeal toimunud pidulikul riigilipu heiskamisel.

„Täna võib tunduda see kõik lihtne, kuid tookord ei olnud olukord kaugeltki nii selge. Keegi ei teadnud veel, kas ajaloo pendel on kaldunud vabaduse poolele. Tol päeval ei olnud selge, kas impeerium kukub kokku ja kas selle varemete all on võimalik ellu jääda. Kuuskümmend üheksa ülemnõukogu saadikut, kes sel keerulisel ajal tegid julge otsuse ja kuulutasid välja Eesti iseseisvuse, väärivad meie sügavat lugupidamist,“ meenutas Ergma pidulikus kõnes.

Riigikogu esimees nentis, et iseseisvuse taastamise ajast on Eestis üles kasvanud põlvkond, kellele nõukogude aeg, vabaduspüüdlused ja laulev revolutsioon on ajalugu, mitte üleelatu, isiklik kogemus.

„Need noored inimesed on üles kasvanud vabas Eestis – riigis, mille käekäik sõltub meist endist. Kakskümmend aastat on küllalt pikk aeg, et öelda: Eesti riigi lapsepõlv on läbi. Meie ees seisvate probleemide lahendamata jätmist ei tohiks vabandada keerulise minevikuga,“ lausus Ergma.

Ergma sõnul sõltus Eesti tulevik kahekümne aasta eest, on sõltunud kahekümne aasta kestel ja sõltub ka edaspidi meie rahva tahtest ja tegudest.

Kutsudes langetama pead kõigi hukkunute mälestuseks ütles Egma: „Tänasel pidupäeval ei tohi me unustada perestroika-aegseid kommunistliku režiimi ohvreid Tbilisis, Bakuus, Vilniuses ja Riias ning neid, kes andsid oma elu kahekümne aasta tagustes sündmustes Moskva tänavatel.“ Ta tunnustas Boriss Jeltsini rolli kurjuse impeeriumi purunemisel ning meenutas tänuga Islandit, kes esimesena tunnustas meie riigi iseseisvust.

Ene Ergma tänas Eesti rahvast, kelleta poleks Eestist saanud vaba, demokraatlik riik ja soovis kõigile ilusat iseseisvuse taastamise kahekümnendat aastapäeva.

Täna, taasiseseisvumise 20. aastapäeval, heisati riigilipp hommikul kell 7 pidulikult Pika Hermanni torni. Kõlas pidupäevamuusika Politsei- ja Piirivalveorkesti, Eesti Teaduste Akadeemia Meeskoori, Tallinna Tehnikaülikooli Akadeemilise Meeskoori ja EMLSi Tallinna Meeskoori esituses. Üles olid rivistatud noorkotkad, kodutütred, skaudid ja gaidid.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. August 2011, 09:47
Otsi:

Ava täpsem otsing