Prokurör nõuab 12 miljonit

14. veebruar 2014, 00:00

Riigiprokurör Steven-Hristo Evestus palub kohtul rahuldada ligi 12 miljoni euroni ulatuv investorite hagi Bakuu-afääris süüdistatavate vastu, juhul kui kohus teeb kelmuse asjas süüdimõistva otsuse.

See tähendab, et Erki Piir­salut, Tõnis Haavelit, Harles Liivi ja Gild Financial Advisory Servicest võib ees oodata hiigelnõue.

Viienda kohtualuse Šarunas Skyriuse vastu on oma nõuetest loobunud kaks suuremat investorit Marcel Vichmann ja Hans H. Luik, kes on projekti panustanud kokku 7 miljonit eurot.

Üle nelja tunni kestnud detailirohke kohtukõne lõpetuseks tegi Evestus ettepaneku, et investeerimiskelmuses süüdistatava Erki Piirsalu karistus oleks süüdimõistmisel kaks aastat tingimisi vangistust kolmeaastase katseajaga.

Kelmusele kaasaaitamises süüdistatavate Tõnis Haaveli ja Harles Liivi puhul tegi ta ette­paneku kuuekuuliseks tingimisi vangistuseks kolmeaastase katse­ajaga, Šarunas Skyriuse puhul üheaastaseks tingimisi vangistuseks kolmeaastase katseajaga.

Võlakirjaemissiooni korraldajale Gild Financial Advisory Servicesile oli prokuröri ettepanek määrata süüdimõistmisel karistuseks 100 000 eurot.

Tsiviilhagi on kohtualuste vastu esitanud üle 30 projekti investori.

 

Tasub teada

 • Kriminaalasi kerib kohtus teist aastat

Riigiprokuratuur saatis 2012. aasta juunis kohtusse kriminaalasja, milles süüdistatakse ASi GILD Financial Advisory Services (GFAS) ja nelja füüsilist isikut (Piirsalu, Haavel, Liiv ja Skyrius) GFASi kaudu korraldatud võlakirjade emissioonil valeandmete esitamises ja emissiooniga kogutud rahaliste vahendite mitte-eesmärgipärases kasutamises.

2007. aasta 18.–26. juulil korraldas GFAS kinnise võlakirjade emissiooni planeeritud kogumahus 16,5 mln eurot. Emiteerimise eesmärk oli koguda raha, et osta 147 ha maad Aserbaidžaanis Bakuu oblastis, kehtestada detailplaneering, ehitada infrastruktuur ja seejärel maa müüa.

Võlakirjade ­emissiooni ette­valmistamise ja korraldamise käigus ilmnes mitmeid täitmata või tingimustele mitte­vastavad asjaolusid, millest ei teavitatud potentsiaalseid investoreid ega katkestatud emissiooni läbiviimist.

Süüdistatavate esitatud vale­andmed näitasid pakkumist soodsamas valguses, motiveerides investoreid investeerima. Raha laekus kokku üle 12 miljoni euro.
Eelkirjeldatud võlakirjade emissiooniga seotud investorid oma raha tagasi ei saanud ega sellest kasumit ei teeninud.

Kriminaalmenetluses esitas tsiviilhagi rohkem kui 30 kannatanut.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  13. February 2014, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing