EASi nõukogu (re)startis silmapaistva hooga

07. mai 2014, 00:00

Kui riik peaks kunagi looma Sihtasutuste Nõukogude Väljavahetamise Sihtasutuse, siis võiks selle etteotsa küll soovitada vastset väliskaubandus- ja ettevõtlusministrit Anne Sullingut. EASi nõukogu väljavahetamine käis tal igatahes kindlakäelises mõeldud-lubatud-tehtud stiilis.

EASi nõukogu väljavahetamine on siiski alles esimene sissejuhatav samm. Järgmisena on vaja võimalikult kiiresti paika saada EASi uus tegevjuhtkond ning vaadata üle asutuse roll ja eesmärgid.

Ettevõtluse edendamise eest seisma loodud EASi jaoks tuli hiljutine valitsuskoalitsiooni vahetus igatahes kasuks. Vastasel korral ei ole välistatud, et nõukogu tasemel kriis, mis jooksis ühelt poolt Reformierakonna ja teiselt poolt IRLi liini pidi, oleks võinud samas vaimus edasi kesta. Nüüd oli see osana võimukoalitsiooni vahetusest hästi klaaritav. Nii efektselt ja efektiivselt korda läinud vahetuse puhul on aga kerge kartus, et sama soov võib võimuliidul tekkida nii mõnegi teise organisatsiooni puhul, kus see vajadus ehk nii suur ei ole, kui seda üldse on.

Kaks seitsmest. Veel parem olnuks tulemus siis, kui EASi nõukogu oleks saanud hakkama üldse ilma erakondlike esindajateta, aga ju see siis ei läinud läbi, kui isegi kaaluti. Meenutame, et ka Anne Sulling ise liitus vahetult enne ministriametisse saamist Reformierakonnaga. Ehkki Sulling rõhutab ka EASi nõukogu kahe erakondliku nõukogu liikme puhul, et valiku taga oli ühtlasi nende seotus ettevõtlusega, tuleb neid paratamatult vaadata eeskätt erakonna käepikendusena. Nendeks on siis Meelis Mälberg Reformierakonnast ja sotsiaaldemokraat Anto Liivat.

Mõnevõrra ehk isegi ootamatult otsustas nõukogu sisuliselt esimese sammuna teha ametist priiks EASi juhatuse liikme Martin Hirvoja. Samas sobib see otsus suurde pilti. Kui juba puhtalt lehelt alustada, siis on EASi puhul tõepoolest hea seda teha ka juhatuse tasandil. Juhatuse esimees Taavi Laur on niikuinii juba oma lahkumisest teatanud ja seetõttu polnud põhjust ka Hirvoja tagasikutsumisega viivitada.

Jätkugu otsustavust. Loodetavasti jätkub nõukogul selletaolist otsustavust ka edaspidi, kui näiteks peaks kõne alla tulema mõne nõukogu enda liikme kahtlane seotus mõne EASi antud toetusega, mis eelmise nõukogu ajal vaid väikest näpuviibutamist põhjustas, kui sedagi. Kui on ikka kokku lepitud, et nõukogu liikmed ise EASist toetust ei saa, siis ses suhtes kehtigu nulltolerants.

Nüüd on minister Sulling teatepulga EASi nõukogule üle andnud, ent nõukogust võiks see esimesel võimalusel liikuda uue tegevjuhtkonna kätte. Heas organisatsioonis jääb nõukogu tavaliselt märkamatuks, igapäevaselt askeldab siiski tegevjuhtkond. Samas tuleb aga nõukogul eelnevalt seada uuele juhtkonnale väga konkreetsed ülesanded organisatsiooni ülevaatamiseks ja edasise tegevuse planeerimiseks.

EASi üle-eelmine nõukogu esimees Mart ­Einasto pakkus hiljutises arvamusloos välja, et alustama peaks praeguse EASi meetmetepaketi hindamisest. Seda mitte nende abikõlbulikkuse või juriidilise korrektsuse seisukohast, vaid mõjususest lähtudes. Kas on saavutatud need eesmärgid, milleks meetmed ellu kutsuti? Olgu nendeks ekspordivõimekuse kasv, kõrgema lisaväärtuse loomine või ka teadussiire tootmisse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. May 2014, 19:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing