Äripäev • 11 märts 2019

Tööstustoodang Saksamaal kukkus

Ohumärgid euroala suurima majandusega riigi tuleviku kohal süvenesid, kui Saksamaa statistikaamet avalikustas aasta alguse tööstustoodangu numbrid, mis näitasid oodatust süngemat langust.

Porsche tehas Stuttgardis  Foto: AFP

Kuises võrdluses langes tööstustoodang 0,8 protsenti ning aastaga on kukkumine olnud isegi 3,3 protsenti. Eriti tugev on langus kapitalikaupade, s.t masinate ja muu põhivara tootmises, mis kuises võrdluses näitas 2,5protsendilist langust. Reutersi analüütikud olid oodanud 0,5protsendilist kuist tõusu.

ING panga peaanalüütik Carsten Brzeski ütles Financial Timesile, et kuust kuusse loodetakse, et langus saab oma põhja juba kätte, aga kui selle ootamisega peaks liiga kaua minema, siis võiks valitsus hakata juba majanduse stimuleerimise peale mõtlema.

Põhjust ettevaatlikuks optimismiks Brzeski sõnul siiski on. Sisetarbimine on tugev, kodumaised tellimused on tõusuteel, tootmisvõimekuse kasutuse määr on kõrge ning ettevõtete hinnangul ei hoia tootmist tagasi niivõrd töötajate nappus, vaid tootmisseadete puudus. Mis omakorda võiks järgnevatel kuudel tähendada investeeringute taaselavnemist.

Saksa valitsus on raskest käekäigust mõistagi teadlik. Majanduslehe Handelsblatt andmetel on tänavust kasvuprognoosi kärbitud juba kaks korda ning nüüd oodatakse 2019. aastal 0,8protsendilist majanduskasvu, vahendab Reuters. Eelmise aasta lõpus oodati tänavuseks majanduskasvuks üle kahe korra rohkem: 1,8 protsenti.

Veel teatas Saksa statistikaamet Destatis esmaspäeval, et eksport oli jaanuaris esialgsetel andmetel 1,7 protsenti kõrgem kui möödunud aastal. 109 miljardi euro suurune eksport jäi detsembrikuiste numbritega samale tasemele. Import kasvas jaanuaris kuuga 1,5 ja aastaga 5 protsenti 94 miljardi euroni.

Saksa majanduse mõju euroalale kardab ka Euroopa Keskpank, mis alles eelmisel nädalal teatas rahapoliitika lõdvendamisest odavate likviidsuslaenude näol. Ka võimalik intressitõus on lükatud edasi teadmata tulevikku.

Hetkel kuum