16. juuni 1998 kell 22:00

Jäta oma esitlus mitmevärviliseks

On üks kategooria inimesi, kelle esinemised näevad alati ühte moodi igavad välja -- hunnik mustvalgeid kribukirjas kilesid, mida siis tähelepanuväärse nobedusega teie ees seina peal vilgutatakse. Minu diagnoos on, et need kodanikud tahavad kangesti jätta muljet, nagu mina ei suudakski üldse nii keerulisest alast nagu nende esitletav aru saada. Üks tüüpiline grupp on ISO-9000 evangelistid, kelle jaoks segaduse loomine kuulaja peas on nähtavasti oluline raha teenimise meetod.

Kui vaadata olukorda esineja poole pealt siis on asi sama hull. Ka väga hea nimega konverentsikeskused annavad põhihinnaga vaid tavalise grafoprojektoriga ruumi ning laiatarbe-videoprojektori üür võib pisema ruumi puhul olla võrreldav ruumi hinnaga. Ma saan aru, et projektori üürimine on tore äriidee, aga nii võiks ju ka kasutatud elektri ja hapniku eraldi arves välja tuua.

Olgu, konverentsikeskused elaksin ma veel üle, aga arvutiklassid -- olen avastanud, et Tallinnas on võimalik üürida kasutamiseks arvutiklassi, kus ei ole õpetaja jaoks videoprojektorit! Pidavat kallis olema, ei tea kas ikka läheb nii väga vaja, ja neil on ju pabertahvel. Arvutiklassides torkab muide tihti silma veel teinegi asi: õpilaste arvutid pannakse mööda seinaääri, näoga seina poole. Mujal maailmas on arvutiklass ikka nagu kooliklass -- õpetaja ees ja õpilased pingiridades. Muidu peab ju õpilane oma kaela kahekorra käänama, et tahvel-ekraanil toimuvat näha!

Loomulikult ei taha ma sellega väita, justnagu videoprojektori kasutamine mõned meist targemateks ja ilusamateks muudaks. Lihtsalt kõik see, mida seina peale näidata, valmib niikuinii arvutis, miks mitte seda otse arvutist näidata? Ühelt poolt puudub võimalus arvutist pilti näidata ja teiselt poolt oskus vahendeid kasutada.

Kui mõned aastad tagasi tähendas videoprojektor suurt ja kallist kasti, mis näitas kottpimedas toas udust sakilist pilti, siis praegu maksab 800x600punktilise resolutsiooniga (ehk odavale 15» monitorile vastav) videoprojektor alla saja tuhande ja sobib pildi näitamiseks ka valges ruumis. Neile on sisse ehitatud ka helisüsteem ja vingematel suurendus. Harige siis ennast ja teisi, konverentsiruumi üürima minnes tehke aga alati üllatunud nägu, kui kuulete, et videoprojektor ei olegi standardhinna sees.

Hetkel kuum