Tiit Elner • 29. juuni 1999 kell 22:00

Ettevõtte tulumaksu kiire kadumine ohus

Rahandusministeerium on järgmise aasta eelarvet koostades planeerinud sinna kehtiva tulumaksuseaduse järgi sisse ka ettevõtte tulumaksu. Kui tulumaksusoodustus otsustakse riigikogus alles sügisel, ei jõua ministeerium nii lühikese ajaga kuni miljardi krooni võrra väiksemaks jäävaid tulusid ja kulusid ümber teha.

Rahandusministeeriumi eelarveosakonna juhataja Ants Liiver ütles, et järgmise aasta eelarve normaalseks koostamiseks peaks selle alused olema teada vähemalt augustiks.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Kalle Jürgensoni sõnul võib tulumaksuseaduse eelnõu arutamine riigikogus võtta paar kuud, jäädes seega eelarve koostamisele jalgu.

«Väga hea, kui selline plaan kellelgi oli, et tulumaksuseadus suveks vastu võtta, mina pole seda kunagi võimalikuks pidanud. Eriti selgeks sai see lisaeelarve kallale asudes,» ütles Jürgenson.

«Elame-näeme,» vastas rahandusminister Siim Kallas eile küsimusele, kas uus tulumaksuseadus jõustub 1. jaanuaril 2000, nagu valimiste eel lubatud. «Võin öelda, et kindlasti tuleb.»

Rahanduskomisjoni esimehe sõnul on ideid mahutada soodustuse saajate hulka ka eelnõust välja jäänud füüsilisest isikust ettevõtjad.

Jürgenson lisas, et tema arvates ei ole senised ettevõtete tulumaksusoodustused kõikjal peale Tallinna ja selle lähivaldade andnud veel märgatavat regionaalpoliitilist efekti.

Maksuameti peadirektori Aivar Sõerdi sõnul laekub tänavu umbes 85 protsenti ettevõtte tulumaksust Tallinnast ja Harjumaalt. Tema sõnul on tendents pealinna osatähtuse suurenemise suunas. Aasta varem oli Tallinna ja Harju osa 78 protsenti.

Eile küsitletud ettevõtjad suhtusid tulumaksu kaotamise edasilükkamisse erinevalt.

Kreenholmi Valduse ASi juhatuse esimehe Meelis Virkebau sõnul Kreenholm kui juba praegu soodustatud asukohaga ettevõte uue tulumaksuseaduse tulekust või viibimisest olulist võitu ega kahju ei saa.

Stockmann Eesti ASi juhataja Pentti Korhonen ütles, et otseselt tulumaksuvabastuse tulek või viibimine ettevõtet ei puuduta, sest Stockmann suunab oma tulud Soome emaettevõttesse ja need maksustatakse seal.

Ta tunnistas, et Eesti kapitaliga konkurendid võivad maksusoodustusest saada jõudu konkurentsivõitluses.

Hetkel kuum