Noored kutsemeistrid maailma vallutamas

Tõnis Arvisto 03. oktoober 2006, 00:00

Tööandjad räägivad järjest rohkem vajadusest kutsekooliharidusega töötajate järele ja pühendavad järjest vähem aega kutsehariduse kvaliteedi kritiseerimisele. Eestis kutsehariduse omandanud on löönud läbi ja leidnud tööd mitmetes välisriikides, kus nendega rahul ollakse. On see märk, et aastate jooksul tehtud jõupingutused kutsehariduse kvaliteedi parandamiseks hakkavad tasapisi vilju kandma?

Minu arvates tuleb jätkata noorte innustamist, et nad julgeksid teha valiku kutsekooli kasuks. Seda valikut lihtsustab kutsehariduse maine parandamine ja korraliku töömehe väärtustamine ühiskonnas.

Üks võimalus tõsta noorte huvi on kindlasti ka üleriigilise noorte kutsemeistrite võistluste süsteemi käivitamine. Praegu eksisteerivad kutsevõistlused paraku vaid üksikute erialaliitude ning koolide entusiasmil ega pälvi laiemat tähelepanu. Väärtustades häid kutsespetsialiste, tõuseb kindlasti ka kutsehariduse prestiiž. Teadmine, et on võimalus saavutada riigi parima tiitel oma alal ja vääriline tunnustus, motiveerib tõenäoliselt paljusid kutsekoolides õppivaid noori pingutama.

Võistlused aitavad kaasa nii kutse-, eriala- kui ka ametioskuste paranemisele ning suurendavad tööandja rahulolu noorte spetsialistidega. Kindlasti pakub noorele erilist huvi ja indu see, kui tal on võimalus sõita ülemaailmsetele kutsevõistlustele meid esindama.

Juba alates 1950. aastast korraldatakse maailmas noorte kutsemeistrite võistlusi. Võistlusi koordineerib organisatsioon WorldSkills, mille liikmed on 46 riiki. Eelmisel aastal Helsingis peetud maailmameistrivõistlustest (võistlused toimuvad üle aasta) võttis osa ligi seitsesada noort (vanuse ülempiir 22 a), kes võistlesid 45 erialal. Lisaks suurepärasele võimalusele võrrelda oma taset ning konkureerida eakaaslastega üle maailma, on võistlus kujunenud populaarseks ka suurfirmade hulgas, kes näevad oma missiooni kutsehariduse kvaliteedi parandamisel ning populaarsuse tõstmisel sponsortegevuse kaudu.

Lisaks WorldSkillsile on Euroopa Komisjon pakkunud välja idee käivitada EuroSkillsi võistlused, mis ühest küljest oleks uks WorldSkillsile ning teisalt aitaks kaasa kutsehariduse populaarsuse tõusule ning tööjõu konkurentsivõime kasvule kõikides ELi liikmesriikides.

Samuti on Euroopa Komisjon valmis toetama eriprojektide kaudu (eelkõige Leonardo da Vinci programm) kutsevõistluste süsteemi loomist uutes liikmesriikides ning rahvusvahelistel võistlustel osalemise ettevalmistustööd. Haridus- ja teadusministeerium on seisukohal, et Eestile on kasulik liituda WorldSkills liikumisega 2007. aastal, ning on delegeerinud Elukestva Õppe Arendamise Sihtasutusele Innove ülesande alustada vajalike ettevalmistustöödega.

See annab meile võimaluse osaleda järgmistel, 2007. aasta kutsemeistrite maailmameistrivõistlustel juba oma täieõigusliku võistkonnaga. See omakorda aitab näha, milline on meie kutsehariduse parimate tegelik tase maailmatasemega võrreldes. Head meelt teeb ka meie tööandjate (näiteks Eesti Puutööliidu) kasvav huvi sellise võimaluse toetamiseks. Loodame, et huvi järjest suureneb.

Et me mõõduvõtmisel viimaseks jääme, kartma ei pea. 1998. aastal katseliselt korraldatud EuroSkillsi võistlustel õnnestus Eestil võita kaks pronksmedalit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing