Tööturuameti europrojektides kuhjaga vigu

Kristina Traks 23. oktoober 2006, 00:00

Rahandusministeerium auditeeris Euroopa Sotsiaalfondi raha abil toimuvaid projekte "Tööturuameti ja tööhõiveametite haldussuutlikkuse tõstmine", "Tööturu infosüsteemi arendamine", "Tööturu selveinfosüsteemi kättesaadavuse parandamine Eestis", "Kolmepoolsete tööhõivenõukogude administratiivse suutlikkuse tõstmine" ja "Tööturuameti tsentraalne koolitusprojekt".

Neist neljast esimesest projektist kirjutas Äripäev tänavu kevadel kui näidetest, kuidas üks sõpruskond jagab tööturuametis omavahel Euroopa Sotsiaalfondi raha. Kõikide nende projektide puhul leidis rahandusministeerium terve rea puudusi.

Haldussuutlikkuse projekti puhul heitis rahandusministeerium muu hulgas tööturuametile ette, et amet tegi sellele ligi 5 miljoni krooni suurusele projektile juhi leidmiseks hanke alles siis, kui FIE Siim Sarapuu oli projekti juba ligi aasta otsa juhtinud. Riigihankes nõuti pakkujalt täpselt neid teadmisi ja oskusi, mis Sarapuu oli omandanud sama projekti juhtimisel enne riigihanke toimumist. Praegu töötab Sarapuu tööturuameti Tallinna ja Harju osakonnajuhataja kohusetäitjana.

Tööturu infosüsteemi arendamise projekti puhul ei suutnud audiitorid tuvastada, miks valiti 14 miljoni kroonist projekti juhtima just Kati Kraaving. "Audiitorid ei tuvastanud, et oleks võetud kolme konkureerivat pakkumist, ning ei saanud asjakohast põhjendust, miks Kraaving teenusepakkujaks valiti," seisab auditis. Kati Kraaving on projekti kontaktisiku ja tollal tööturuametis riigihangete eest vastutanud Patrick Rangi kauaaegne tuttav ühisest trennist. Praegu Rang enam tööturuameti põhikohaga töötaja pole.

Tööhõivenõukogude projekti puhul, mille tööturuamet andis juhtida tolleks ajaks juba ametist lahkunud endisele peadirektorile Mati Ilissonile, heitsid audiitorid samuti ette riigihangete seaduse rikkumist, mistõttu Ilissoni igakuine projektijuhi tasu tunnistati abikõlbmatuks ning maksed talle peatati.

"Me tegelikult teadsime neid probleeme, nii et väga suuri üllatusi sellest auditist ei tulnud," ütles tööturuameti peadirektor Tiina Ormisson. "Eks ta paraku nii oli, et kes kiiremini seda raha kasutama hakkas, see alguses ka rohkem eksis." Ormisson ütles, et tööturuametis praegu Sotsiaalfondi rahaga tegelev meeskond on suuresti uus ning ehk ka paljuski targem.

Tööturuameti projektide auditit juhtinud Mariliis Männik rahandusministeeriumi finantskontrolli osakonnast sõnas, et ameti juhtimis- ja kontrollisüsteemides on juba varem avastatud mitmeid puudusi. Eksimuste tõttu on ELi toetusi saanud ka nõrgad projektid ning mitmed taotletud kulud on hiljem osutunud abikõlbmatuteks. "Praegu vaatasime põhiliselt kulutuste abikõlblikkust, kuid paistis silma, et riigihangete seaduse järgimisega on probleeme ning on sõlmitud kahjulikke lepinguid," sõnas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing