Kaupmehed loodavad sügisel müügitupikust välja saada

Indrek Kald 01. september 2009, 00:00

"Oleme põhja ligidal," lisas ta.

Vasara sõnul oli juuli üldist olukorda arvestades see neile suhteliselt positiivne kuu. Mais-juunis oli näha stabiliseerumise märke, juulis oli stabiliseerumine juba toimunud, selgitas ta. Augusti tulemused tema sõnul veel lõplikult selged pole, ent ta avaldas lootust, et stabiliseerumine jätkub. Ennustustega ette tõtata tema sõnul ei maksa. Sügisest jaemüüki mõjutab Vasara ütlusel kooliaja algus. Paljud pered peavad laste koolimineku pärast septembris-oktoobris rohkem raha välja käima, märkis ta.

Juulis mõjutasid jaemüügi langust enim tööstuskaupade kauplused, kus müük vähenes 2008. aasta juuliga võrreldes neljandiku. Kõige rohkem ehk 32 protsenti vähenes jaemüük muudes spetsialiseeritud kauplustes, näiteks arvutikauplustes.

Kuigi IT-kaupade hinnad on aastaga langenud 10-15 protsendi võrra, pole nende jaemüügis toimunud mingit positiivset murrangut, ütles elektroonikapoode haldava Sandmani Grupi tegevjuht Martin Pedai.

Samas osteti nn valgeid kodumasinaid suvel enam kui kevadel, rääkis ta. Näiteks sügavkülmikuid sooviti plaanitust rohkem - inimesed panevad palju marju ja moose omale külma, selgitas Pedai. Ka oli tema sõnul elavnemist telerite müügis. Oma roll on siin läheneval üleminekul digitaalsele televisioonile. Koduelektroonika ja IT-kaupade müük on tema kinnitusel olnud suvel igal kuul parem kui eelmisel kuul. "Juulit elavdas käibemaksubuum. Inimestel oli kerge paanika, osteti kaupu teadmisega, et hind tõuseb. Ja tõusis ka," rääkis Pedai.

Pärnus asuva Port Arturi kaubanduskeskuse juht Romek Kosenkranius ei usu jaemüügi stabiliseerumist lähiajal, enim sõltub see tema sõnul makromajandusest.

"Kui tööpuuduse kasv jätkub, siis müük ei suurene," põhjendas Kosenkranius. Kaupmehed ütlevad, et praegu ostetakse odavamaid asju, lisas ta. Port Artur tema sõnul suvel kurta ei saanud, vähemalt külastajate arvu silmas pidades. "Avasime juunis ümberehituse, mis suurendas inimeste huvi, samuti oli külastajate seas palju välisturiste," rääkis ta. Juuniga võrreldes suurenes Port Arturi külastajate hulk juulis 20 protsenti. "Enamikul meie kaupmeestest oli juuli parem kui juuni," sõnas ta.

Küll arvas Kosenkranius, et järgmise aasta kevade jaemüük on juba parem, kui oli kevadel 2009.

Ka Pedai avaldas lootust, et kuna võrdlusbaas kukub, siis kujuneb järgmise aasta kevad paremaks tänavusest kevadest. "Tahaks väga loota, kuid eriliseks optimismiks põhjust pole," ütles Pedai. Eesti eksport näitab paranemise märke, loodetavasti ka siseturg muutub positiivseks, lisas ta.

Vasara sõnul jääb jaemüük järgmisel aastal tänavusega üsna samale tasemele. "Ei usu, et järgmisel aastal sellega võrreldes üle 2 protsendi kasvu tuleb," märkis ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing