Silmeti ostja aktsiat on väga riskantne osta

Raivo Sormunen 05. aprill 2011, 00:00

Eile Silmeti ostust teatanud haruldaste muldmetallide tootja Molycorp on veel varases arengustaadiumis firma, kelle aktsiaid võivad ostma minna ainult tõelised spekulandid või lotomängijad.

Colorados Mountain Passi kaevandust omava Molycorpi aktsia alustas eile Silmeti enamusaktsiate ostuuudise peale väga korraliku ralliga. Börsipäeva esimestel tundidel lendas väärtpaber 64,73 dollarini ehk 9,25 protsendi jagu kõrgemale.

Investorite esmane reaktsioon näitas, et Eesti haruldaste muldmetallide tootja ülevõtmine oli ostja seisukohalt väga hea uudis.

Silmet annab firmale palju juurde. Silmet lisab Molycorpi praegusele 3000tonnisele tootmismahule aastas teist samapalju otsa.

Samas maksis Silmeti aktsiapakk Molycorpile kõigest 89 miljonit dollarit, samas kui aktsionärid hindasid Molycorpi enda turuväärtuseks enne ostutehingu sõlmimist 4,88 miljardit. Ettevõtte turuväärtus ületab 2008. aastal tegevust alustanud Molycorpi aastakäibe koguni 14kordselt. Kasumiga pole mõtet veel turuväärtust võrrelda, kuna kasumisse pöörduti suurte mööndusega (erakorralisi kulusid arvestamata) alles eelmise aasta viimases kvartalis.

Ulmelised kasvuprognoosid. Tõenäoliselt mängivad Molycorpi aktsiat ostvad investorid ettevõtte võimsate käibeprognooside peale.

Ettevõte loodab, et ta suudab Mountain Passi kaevanduses, kus peaks olema suurimad haruldaste muldmetallide varud väljaspool Hiinat, saavutada 2013. aastaks juba 40 000tonnise tootmismahu. Lisaks loodetakse tõenäoliselt veel ka metallide hinnatõusu jätkumisele. Põhjust selleks on. Näiteks 2011. aasta algusest on haruldaste muldmetallide hinnad keskmiselt kahekordistunud.

See, et ootused on väga kõrgeks aetud, kajastub ka aktsiahinnas, mis on üheksa kuuga rohkem kui neljakordistunud. Arvestades seda, kuivõrd palju ootusi on aktsia hinda sisse arvestatud, peab aktsiat ostval investoril olema tõsine spekulandihing.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. December 2011, 17:13
Otsi:

Ava täpsem otsing