21. mai 2012 • 4 min
Jaga lugu:

Ravimite tootmisele Eestis uks valla

Inkubaatoris tegutseva ravimikomponentide tootja edu lubab loota Eesti ravimitööstusele paremat tulevikku.

Biopargi ravimihõngulistes koridorides avaneb vaade tänapäevastesse laboriruumidesse, kus valgetes kitlites teadlased segavad kokku värvilisi vedelikke. Siin töötavad ravimite koostisaineid arendava TBD-Biodiscovery töötajad. Firma kiire kasv annab lootust, et lisaks pakendamisele kinnitab Eestis kanda ka arstimite tootmine ja juba õige pea jäävad moodsat tehnikat täis ruumid kiirelt kasvava töötajaskonna jaoks kitsaks.

TBD-Biodiscovery ärijuht Olga Tšubrik selgitab lahkelt keerulise valdkonna igapäevatööd ning lausub uhkusega, et tegemist on ainsa ettevõttega Eestis, kellele on antud GMP-litsents ehk luba toota keemilise sünteesi abil ravimi toimeainet. Pärast väikest pausi lisab ta kahjutundega, et teised kodumaised ravimiettevõtted pakendavad praegu vaid tablette või segavad kreeme kokku.

Ettevõte asutati kuus aastat tagasi Tartu Ülikooli idufirmana, kuid hoog saadi sisse viimase nelja aastaga biotehnoloogia pargi ruumides tegutsedes. Firma loomisel panid seljad kokku kaks professorit ja kaks ettevõtluskogemusega inimest ning tulemused näitavad, et niisugune kooslus töötab.

Viimaste aastate kiire kasv on üllatanud ka ettevõtte juhte, sest nelja aasta jooksul on 1–2 töötajaga firmast sirgunud 26 inimest koondav kasvuettevõte.

Seejuures on märkimisväärne fakt, et pooltel töötajatel on doktorikraad ning suurem osa on õppinud-töötanud välismaal.

Õpitakse suurtelt naabritelt. Kui algusaastail tegeles ettevõte väikeste tellimussünteesi projektidega, siis firma arengu käigus mõisteti, et ärimudel vajab muutmist. Nõnda jõutigi tõsise töö ja pideva täiendamise käigus ravimi põhikomponentide tootmiseni. Kuna Eestis polnud selle ala spetsialiste, tuli õppimas käia suuremate partnerite juures Lätis ja Soomes. “Oleme mõnes mõttes olnud revolutsionäärid jah,” tõdes Tšubrik.

Praegu läheb 90% TBD-Biodiscovery toodangust piiri taha, sest Eestis pole ravimi toorainel turgu. Siiani on toodangut eksporditud Lätti ja Hispaaniasse ning õige pea loodetakse sõlmida uued lepingud Saksamaa firmadega.

Ravimitööstuses pole klientide leidmine lihtne tegevus ja usalduse võitmisele võib kuluda aastaid. Tšubriku sõnul põhineb äritegevus referentsidel, kuna iga potentsiaalne partner teeb ettevõttele põhjaliku taustauuringu ning küsib varasematelt klientidelt soovitusi. “Maine peab olema väga hea ja kindel,” lausub Tšubrik.

Partnerite leidmine on ettevõttes langenud Tšubriku õlule ja selleks käib ta välismessidel ja üleeuroopalistel partnerlusfoorumitel. Siinkohal tuleb tema sõnul mängu biotehnoloogia parki kuulumise suur eelis.

“Biopark on meie jaoks väga kasulik, sest neil on välisriikides palju kontakte. Inimestega on oluliselt lihtsam jutule saada, kui mõlemad osapooled kuuluvad bioparki,” tunnistab Tšubrik.

Takistuseks võib saada tööjõupuudus. Kui esmapilgul tundub, et suurte poiste mängumaal on jalg ukse vahele saadud ja kasv garanteeritud, siis tulevik nii roosiline pole. Kui Eesti mõistes on tegemist arvestatava ravimitööstuse ettevõttega, siis näiteks lõunanaabrite ravimifirma Grindex pakub tööd umbes 1000 inimesele.

Tšubriku sõnul peab ärimudelit hakkama üle vaatama hetkel, mil ületatakse 30–35 töötaja piir. Selleks tuleb aga leida palju kõrge kvalifikatsiooniga spetsialiste, mis on Eesti väiksuse tõttu tohutu väljakutse.

Juba praegu hoitakse välismaal töötavatel Eesti teadlastel hoolega silma peal ning kutsutakse neid sobival hetkel koju tagasi.

Tänavu sügisel kolitakse teise majaosasse 500ruutmeetrisele pinnale, kus on suuremad ruumid. “Needki võivad ühel hetkel küll väikeseks jääda, kuid praegu me sellele ei mõtle,” märkis Tšubrik.

Isegi nahahooldusvahendid tulevad laborist. Õige pea seab end inkubaatoris sisse kodumaine nahahooldusvahendite tootja Perfect Oil, mis soovib aasta lõpus paisata poelettidele teaduspõhiselt toodetud kanepiõlist kosmeetika.

Praegu on Perfect Oil OÜ tegevus veel tootearenduse lõppfaasis, kuid juba vähem kui kuue kuu pärast peaks Tartus BioMedi inkubaatori ruumides valmima esimesed partiid kanepiõlist nahahooldusvahendeid.

Ettevõtte juht Helen Hirv on kanepiõli kasulikkuses enam kui veendunud ning turul läbikukkumist ei karda. “Ma olen optimist ja usun, et headele eestimaistele nahahooldustoodetele on turul kindlasti koht. Allergiliste nahaprobleemide suurenemise tõttu otsivad inimesed järjest puhtamaid ja ka usaldusväärseid tooteid,” lausus ta.

Tööprotsessi on kaasatud nii Tartu Ülikooli Farmaatsia Instituudi teadlased kui ka Tartu Ülikooli Kliinikumi nahahaiguste kliiniku spetsialistid. Lisaks on ettevõte Eesti Tööstuskanepi Liidu asutajaliige, mille eesmärk on edendada Eestis kanepist loodavate toodete tootmist ja turustamist. Tulevikus loodetakse tootmisel kasutada juba kodumaist kvaliteetset kanepiõli.

Kuna tegemist on Tartu Ülikoolist võrsunud idufirmaga, usub Hirv, et seostatus ülikooliga lisab ettevõttele ja toodetele usaldusväärsust.

“Biopark pakub meiesugusele alustavale äriettevõttele omakorda erinevaid konsultatsiooni- ja nõustamisteenuseid. Ainuüksi teaduspõhine tootearendus ei aita ettevõttel areneda, meil on tarvis nutikalt tegutseda ka finantspoole pealt,” loetles Hirv tehnoloogiaparki kuulumise eeliseid.

Kuigi nahahooldusvahendite müügiga alustatakse esmalt koduturul, on juba mõeldud ka ekspordile. “Praegu on meil juba kontaktid näiteks Rootsi ja Läti turul,” loetles Hirv.

 

Taust

TBD-Biodiscovery

Asutatud: 2006Valdkond: ravimite komponentide tootjaOmanik: Andrus Tasa, Ago ja Toonika Rinken, Olev MattTöötajaid: 26Käive 2011: 579 000 eurot ehk +110% võrreldes 2010. aastagaKasum 2011: 138 000 eurot

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt